V roku 2000 vstúpilo Slovensko do elitného ekonomického klubu OECD. Výrazný pokrok zaznamenalo aj v príleve zahraničných investícií, ktoré dosiahli v roku 2000 historicky najvyššiu hodnotu presahujúcu dve miliardy dolárov. To je približne toľko ako za posledných deväť rokov dohromady. Tieto príjmy získalo Slovensko najmä vďaka predaju Slovenských telekomunikácií, Slovnaftu a VSŽ. V roku 2001 dominujú zahraničným investíciám prevažne banky, ktorých predaj doteraz priniesol štátu asi jednu miliardu dolárov.
Ekonomike výrazne pomáha práve reštrukturalizácia bankového sektora a celková stabilizácia.
V praxi sa to prejavilo výrazným poklesom priemerných úrokových sadzieb. Tie presahovali pri nástupe súčasnej vlády 17 percent, do konca prvého polroka 2000 klesli na úroveň 10 percent. Ešte výraznejšie pritom klesli úrokové sadzby na novo poskytnuté úvery podnikateľskej sfére.
Pokles úrokov vytvára predpoklady na ďalší rozbeh podnikania na Slovensku. Takisto sa výrazne zvýšila dôvera zahraničných bankárov k Slovensku, z čoho vyplynulo zníženie rizikovej prirážky pri zahraničných pôžičkách zo šiestich na dve percentá.
Dobrý je aj vývoj vytvoreného hrubého domáceho produktu, ktorý v roku 2000 o tri percentá presiahol úroveň z roku 1989. To sa podarilo iba piatim z 27 transformujúcich sa ekonomík.
Nie všetky kroky vlády však boli úspešné a nie všetky sľuby sa naplnili. V bankovom sektore je stále živá diskusia o nesprávnom postupe vlády v prípade skrachovanej Devín banky, ktorá bude stáť občanov 12 miliárd korún.
Nedostatočné sú aj opatrenia pri znižovaní nezamestnanosti. Tá je dnes v očiach Slovákov najzávažnejším problémom spoločnosti. Neustále sa pohybuje na hranici okolo 18 percent, v prvom štvrťroku 2001 sa dokonca veľmi tesne priblížila k 20 percentám. Výrazný pokles pritom ekonómovia nepredpokladajú ani v najbližšom období.
Autor: Tomáš Kuča