ctve zaujímal o arabskú literatúru, povedal úspešný literát v Paríži v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA.
Za dôležitú označil pritom skutočnosť, že o arabský svet by sa mali zaujímať už detskí čitatelia. Z tohto dôvodu autor, narodený v roku 1944 v marockom Feze, začal písať aj pre mladých milovníkov literatúry. V zahraničí ho preslávili knihy Oci, čo je to cudzinec? a Oci, čo je to islam?. V slovenčine mu vyšla knižka Deťom o rasizme a v češtine novela Tichý deň v Tangere.
Od sedemdesiatych rokov žije Jelloun v Paríži. Za problém označuje skutočnosť, že arabský svet netvorí jednotný kontinent, ale "arabský svet je komplexný útvar z rozličných politických systémov, kultúr a literatúr."
Veľké nebezpečenstvo vidí v tom, že veľa autorov píše v záujme moci.
Aj keď na knižnom veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom bývajú arabskí autori zastúpení v slušnom počte a toho roku je arabský svet aj jeho hlavnou témou, marocký spisovateľ dúfa, že obraz arabského sveta v očiach verejnosti sa zmení a v obchodoch pribudne viac prekladov z arabskej literatúry.
"Je to dobrá iniciatíva, ktorá z pohľadu aktuálnych udalostí a rozvíjajúcej sa turistiky prichádza v pravú chvíľu," hovorí. (tasr)