Nepoznám človeka, ktorého by nepotešilo zvýšenie mzdy. Pre mnohých je sviatkom, keď dostane na podpis nové rozhodnutie o plate, na ktorom je pôvodná suma aspoň o pár stoviek navýšená. Lenže takýto sviatok býva často zriedkavejší ako Vianoce. Je celkom prirodzené, že šéf popri ostatných starostiach a povinnostiach súvisiacich s vedením firmy na zvyšovanie platov akosi zabúda. Možno nie vedome. Aj keď mu niekedy idea o finančnej starostlivosti o pracovníkov prebehne hlavou, pri pomyslení na ekonomickú situáciu firmy ju radšej hneď zavrhuje. Vie, aké vysoké sú náklady a odvody za jedného zamestnanca. Zvyšovaním pláce by priamo-úmerne stúpli, a tak sa rýchlo vráti do reality a platové polepšenie odloží na neurčito.
Iní dostávajú, vy nie?
Môže však nastať situácia, že vaši kolegovia platovo postupujú, len na vás sa akosi zabúda. Čo robiť v takomto prípade? V prvom rade je na mieste zamyslenie, prečo je to tak. Pozrite sa na pracovné výkony a hlavne výsledky spolupracovníkov a porovnajte ich so svojimi. Ak zistíte, že kolegom z vedľajšej kancelárie sa akosi lepšie a rýchlejšie darí plniť úlohy ako vám, musíte uznať, že si za svoju prácu zaslúžia vyššiu mzdu. Ak ste si osvojili heslo: Za málo peňazí málo roboty! - nemôžete očakávať, že by vás vedúci z vlastnej iniciatívy ohodnotil na platový postup. Nízka mzda neospravedlňuje nízke pracovné nasadenie. Skôr si vyslúžite zaradenie do kategórie zaháľačov.
Ale ak máte pocit, že dosahujete rovnakú pracovnú úroveň ako ostatní kolegovia s vyšším platom, bude problém v niečom inom. Tu je na mieste vyvinúť iniciatívu a podniknúť určité kroky.
Občas treba na seba upozorniť
Ešte nikdy ste neboli u vedúceho prosiť o zvýšenie platu? Pripadá vám to ponižujúce, pod vašu úroveň? Myslíte si, že keď je niekto vo funkcii zodpovedného pracovníka, mal by mať pracovné výsledky podriadených pod kontrolou a mal by ich spravodlivo a čestne hodnotiť? Lenže realita je často iná. Ste síce solídny a pracovitý a váš vedúci vie, že je na vás spoľahnutie, no na druhej strane ste veľmi utiahnutý a nenápadný. Na rozdiel od kolegov nedokážete výsledky svojej činnosti "predať", prezentovať sa nimi navonok. A tak sa vlastne v kolektíve strácate, pútate veľmi malú pozornosť. Vedúci si možno myslí, že ste pri vašej skromnosti s doterajším platom spokojný. Vy to však vidíte inak. Preto by ste si to mali so šéfom čo najskôr vysvetliť.
Diplomacia na mieste
Určite nie je vhodné vtrhnúť do kancelárie vedúceho s hrozbou: "Ak mi okamžite nezvýšite plat, odchádzam!" Vyvolali by ste tým napätú atmosféru, ktorá by mohla vzbudiť u nadriadeného nechcenú reakciu. Mohol by vašu hrozbu zobrať doslovne a poďakovať sa vám za doterajšiu spoluprácu. A po tom asi netúžite.
Ďalším nevhodným krokom pri rozhovore s vedúcim o zvýšení mzdy je, keď budete argumentovať ohováraním kolegov, poukazovaním na ich nižšie pracovné výkony alebo dokonca (podľa vás) na ich nadhodnotené platy. Jednak by ste o platových relá-ciách spolupracovníkov vôbec nemali vedieť, jednak nie je vhodné dôvodiť tým, že chcete len to, čo majú ostatní. Podnety na zvýšenie platu by mali byť podložené kvalitou vašej práce.
Niektorí nesmelí jedinci preferujú možnosť spoločného postupu pri riešení platových otázok. Je to možné pri vyjednávaní odborovej organizácie s vedením o obsahu kolektívnej zmluvy. V nej sa dá dohodnúť pravidelné zvyšovanie miezd všetkým zamestnancom.
Ak u vás odbory nefungujú, nesnažte sa ísť kolektívne vyjednávať napríklad za vašu kanceláriu. Vedúci by to mohol pochopiť ako vzburu a namiesto zvýšenia platu vám pridá robotu, aby ste nemali čas myslieť na hlúposti.
V prípade starostlivosti o lepšiu mzdu musí bojovať každý za seba.
Na rozhovor sa treba pripraviť
Aj keď ste zamestnaný v jednej organizácii už dosť dlhý čas, nadriadený vás nemusí poznať. Uvedomte si, koľko ľudí vo firme okrem vás pracuje a šéf sa musí starať aj o iné záležitosti, ako personálne. Preto sa na rozhovor s ním dôkladne pripravte. Stručne ho poinformujte o vašom pracovnom pôsobení a pozícii, ktorú zastávate. Pridajte argumenty vo forme výnimočných pracovných výsledkov a úspechov dosiahnutých v poslednom čase. Možno mu treba pripomenúť pochvaly a ocenenia, ktoré ste za uplynulé obdobie získali. Na záver rozhovoru predložte myšlienku, že ak je s vašou prácou spokojný, boli by ste radi, keby vás ocenil aj finančne. Ak nechcete hovoriť priamo o peniazoch, popýtajte sa na možnosti kariérneho postupu. Je predsa pochopiteľné, že s vyšším postavením súvisí vyššia mzda.
Vaša reč u vedúceho by mala byť krátka, obsažná a zrozumiteľná. Ak prídete do šéfovej kancelárie s nejasným jachtaním, alebo ho budete unavovať dlhými všeobecnými rečami, určite nepochopí, o čo vám vlastne ide. Takýto rozhovor vyžaduje stručnosť a zreteľnosť.
Načasovanie rozhovoru
Ak chcete u vedúceho dosiahnuť kladný výsledok, dôležité je nielen príprava na rozhovor, ale aj čas, kedy ho uskutočniť. Ak sa budete silou mocou dobíjať do šéfovej kancelárie tesne pred jeho dôležitou poradou, na ktorú sa práve pripravuje alebo v čase, kedy má hlavu plnú iných pracovných myšlienok, bude ochotný počúvať vaše požiadavky len na pol ucha a ich riešenie sa mu nebude zdať popri ostatných povinnostiach dôležité. Je lepšie počkať na vhodnú chvíľu, napríklad po ukončení významnej dlhodobej úlohy alebo ešte lepšie, po závažnom úspechu firmy, na ktorom ste sa podieľali aj vy. To je práve vhodný čas, kedy sa dá začať debata o zaslúženom ohodnotení za dobre vykonanú prácu. Samozrejme, takéto rozhovory by sa nemali stať pravidlom po každom vašom, čo i drobnom kladnom výsledku vášho úsilia. Platí totiž nepísané pravidlo, že žiadať o zvýšenie platu nie je vhodné častejšie ako raz za rok.
Diskriminácia je protizákonná
Zistili ste, že kolega, ktorý má rovnaké vzdelanie a približne zhodný počet odpracovaných rokov ako vy, dostáva sa rovnakú prácu o pár tisícoviek vyšší plat? Keď ste s ním na túto tému začali priateľskú debatu, s úplnou samozrejmosťou vám argumentoval tým, že on predsa živí rodinu s dvoma deťmi, zatiaľ čo vy ste ešte slobodná. Lenže to je diskriminácia, ktorú zákon nepovoľuje. V tomto prípade - v "boji za svoje práva" - môžete pri rozhovore s vedúcim použiť ako argument poukázanie na nerovnaký prístup vo vašej organizácii k mužom a ženám. Ako dôkaz použite porovnanie s kolegom, ktorý má okrem vzdelania a praxe aj rovnaké pracovné zaradenie a výsledky ako vy a poukážte na mzdový rozdiel. Vedúci ťažko nájde vhodný argument, pre ktorý by vám plat nemal vyrovnať na výšku kolegovho.
Nenechajte sa ponižovať
Sú ľudia, ktorí sú ochotní dlhé roky poberať rovnaký plat a nezaujímajú sa o jeho pravidelný nárast. V podstate tým však dávajú najavo nedôveru vo vlastné schopnosti, neistotu a bezbrannosť. Neuvedomujú si, že vďaka inflácii a neustálemu zdražovaniu sa ich plat prakticky znižuje, aj keď cifra na výplatnej páske je stále rovnaká. Takýto postoj nemožno nazvať skromnosťou, ale nevážením si seba samého a vlastným, dobrovoľným ponižovaním sa.
Každá práca má svoju hodnotu. Ak nepoznáte cenu tej svojej, zistite si ju. Zaujímajte sa o to, aký plat majú pracovníci na rovnakom poste v iných firmách či organizáciách a porovnajte ho s tým svojím. Ak sa vám u vášho zamestnávateľa už viac rokov nedarí postupovať po rebríčku mzdy smerom hore, asi vám neostane nič iné, ako začať sa obzerať na trhu práce po vhodnejšom - lepšie platenom mieste.
HANA KYSEĽOVÁ