Personálne agentúry môžu uľahčiť hľadanie práce v zahraničí

Prvý máj 2004 priniesol občanom nových členských štátov Európskej únie i výhodu neobmedzene otvoreného pracovného trhu vo Veľkej Británii, Írsku a Švédsku. Práve Veľká Británia a Írsko sa vyznačujú nízkou úrovňou nezamestnanosti a vysokým počtom voľných

pracovných miest, ktoré je z rôznych dôvodov problematické obsadiť či už kvalifikovanou alebo nekvalifikovanou domácou pracovnou silou.

Predpokladá sa, že dopyt po pracovníkoch z iných krajín bude mať v budúcnosti stúpajúcu tendenciu. Hlavným dôvodom je starnúca populácia a nedostatočný počet odborníkov v západných rozvinutých krajinách.

Otvára sa tu príležitosť pre ľudí zo strednej a východnej Európy, ktorí chcú pracovať v zahraničí a ponúknúť tam svoje vzdelanie a skúsenosti. Najviac žiadané sú pozície hlavne v oblasti gastronómie a hotelových služieb, výroby, stavebníctva, architektúry, strojárenského priemyslu, ale i medicíny, administratívy a manažmentu. V drvivej väčšine prípadov je podmienkou aspoň minimálna znalosť anglického jazyka, jej požadovaná úroveň sa však odvíja od charakteru a profesnej náročnosti zamestnania a v neposlednom rade i od požiadaviek budúceho potenciálneho zamestnávateľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

História emigrácie slovenskej pracovnej sily siaha ešte do začiatkov minulého storočia, kedy tisíce Slovákov odchádzali za prácou do zahraničia, aby tam našli lepší život. Počas štyridsiatich rokov komunistického režimu sa tento proces spomalil, aby v roku 1989, po páde Berlínskeho múru, znova nabral na obrátkach.

Podľa výskumov majú Slováci oveľa väčšiu tendenciu hľadať si prácu v zahraničí než obyvatelia ostatných krajín Visegrádskej štvorky. Hlavným faktorom a hnacím motorom emigrácie je vidina vyššieho zárobku. Výskumy ďalej ukazujú, že až 47 percent Slovákov by zvažovalo pracovať v krajinách "starej pätnástky", ak by sa pracovný trh otvoril úplne v každej z týchto krajín.

V súčasnosti na našom trhu existuje podľa štatistík vyše 300 subjektov, ktorých predmetom činnosti je sprostredkovanie zamestnania. Dá sa predpokladať, že obsah i kvalita služieb sa vzhľadom na toto množstvo rôznia. Len vo veľmi malom počte personálnych agentúr sa môžeme stretnúť s ponukou bezplatnej registrácie a v konečnom dôsledku aj bezplatným sprostredkovaním zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu

"Sme írskou personálnou agentúrou a v súčasnosti nás kontaktuje veľký počet záujemcov o prácu práve v Írsku a Veľkej Británii. Čo nás najviac prekvapuje je skutočnosť, že sa kandidáti stále pýtajú, aký poplatok si účtujeme za registráciu a sprostredkovanie zamestnania do zahraničia. Všetky seriózne personálno-poradenské spoločnosti by však mali túto službu poskytovať úplne bezplatne," tvrdí riaditeľka personálnej agentúry Grafton Recruitment Slovakia, Bohdana Amadou Titi. "Spoločnosti v Írsku a Veľkej Británii majú veľký záujem o kvalitných uchádzačov zo Slovenska a sami za ich sprostredkovanie agentúre zaplatia," dodáva.

Okrem bezplatnej registrácie by dôveryhodná personálna spoločnosť mala tiež zabezpečiť ubytovanie, asistenciu pri registrácii na ministerstve vnútra v rámci systému registrácie pracovníkov, registráciu v celoštátnom systéme zdravotnej starostlivosti, prípadne pomoc pri rezervácii leteniek alebo otvorení bankového účtu v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože nemôžete vopred vedieť, aký úspešný budete v hľadaní práce v zahraničí, necestujte skôr, ako budete mať prácu zaistenú už na Slovensku. Životné náklady sú vo Veľkej Británii a Írsku oveľa vyššie ako v nových európskych štátoch. Je tu teda riziko, že vaša hotovosť sa počas hľadania vhodného zamestnania veľmi rýchlo minie a stála práca bude stále v nedohľadne. Je oveľa istejšie a pohodlnejšie obrátiť sa na personálnu agentúru, ktorá pomôže nielen s nájdením práce, ale vo väčšine prípadov i s náležitosťami spojenými s ubytovaním a cestou.

"Už sa nám veľakrát stalo, že nás kontaktovali záujemcovia o prácu, ktorí nerozvážne vycestovali za hranice, zvyčajne na odporúčanie známych, ktorí tvrdili, že nájsť prácu priamo v zahraničí nie je nijaký problém. Realita bola úplne iná. Dôvody neúspechu môžu byť rôzne. Či už nízka úroveň znalosti cudzieho jazyka, nedostatočná kvalifikácia, ale i nedostatok voľných pracovných miest v určitých odboroch. V tomto budú so mnou určite súhlasiť ľudia, ktorí sa pokúšali nájsť si prácu v oblasti gastronómie a hotelových služieb, hlavne v letných mesiacoch počas už rozbehnutej sezóny," tvrdí Iveta Schlesingerová, Recruitment Consultant spoločnosti Grafton International.

SkryťVypnúť reklamu

Týmto problémom by ste sa mali pri spolupráci s personálnou agentúrou vyhnúť. Tá by mala už na Slovensku poskytnúť všetky informácie o náplni práce, pracovnom čase, dĺžke pracovnej zmluvy, platových podmienkach, príplatkoch v prípade práce nadčas, počas víkendov a nočných smien. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nepríjemnos-tiam je vyžiadať si pracovnú zmluvu ešte pred vycestovaním.

"Jedného z našich úplne prvých kandidátov, Jozefa Nováka, sme úspešne umiestnili na pozícii stolára v jednej významnej výrobnej spoločnosti vo Veľkej Británii. Jeho cesta za prácou do zahraničia sa začala tým, že nám e-mailom zaslal svoj životopis v anglickom jazyku. Pretože mal bohaté pracovné skúsenosti a komunikatívnu úroveň tohto jazyka, v priebehu niekoľkých dní ho konzultant, zodpovedný za medzinárodne sprostredkovanie zamestnania, pozval na osobný pohovor do našej personálnej agentúry. Už po dvoch týždňoch sme od nášho klienta vo Veľkej Británii dostali požiadavku na nájdenie väčšieho množstva stolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Po predstavení životopisov dostatočného množstva vhodných kandidátov, sa tento klient rozhodol pricestovať do Bratislavy a absolvovať s každým z nich osobný pohovor. A keďže pán Novák vyhovoval všetkým kritériám, od vzdelania, praxe až po jazykové znalosti, patril medzi úspešných uchádzačov. V predchádzajúcej práci skončil iba niekoľko dní predtým, takže nič mu nebránilo v tom, aby do zahraničia vycestoval už o dva týždne. V spolupráci s klientom sme pánovi Novákovi zabezpečili ubytovanie v blízkosti miesta práce a zabezpečili informácie o všetkých vlakových a autobusových spojeniach z letiska na miesto jeho budúceho pôsobenia. Po troch mesiacoch, ktoré odvtedy prešli, je pán Novák stále veľmi spokojný. Pracuje za rovnakých podmienok, aké mu boli sľúbené na pohovore, zlepšuje sa v anglickom jazyku a budúci rok dokonca rozmýšľa nad diaľkovým štúdiom na miestnej univerzite," povedala Iveta Schlesingerová.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je jeden z pozitívnych príkladov, ako môže vyzerať spolupráca s personálnou agentúrou. Aby ste sa vyhli negatívnym skúsenostiam, je dôležité stále si overiť referencie na personálnu sprostredkovateľskú agentúru, s ktorou máte v pláne spolupracovať. Jedným zo spôsobov je vyžiadať si kontakt na človeka, ktorý si prostredníctvom tejto agentúry už prácu našiel. Ak jej pracovníci nie sú ochotní túto službu poskytnúť, nestrácajte čas a obráťte sa na profesionálnejšiu agentúru.

Je predpoklad, že v budúcnosti bude agentúr orientovaných na poskytovanie kvalitných personálno-poradenských služieb len a len pribúdať.

EMÍLIA GELETKOVÁ,

Grafton Recruitment Slovakia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu