KOŠICE - Po vyše päťdesiatich rokoch existencie hrozilo Botanickej záhrade Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, že jej vzácne teplomilné rastliny neprežijú. Záhrada nemala peniaze na kúrenie. Pracovisku chýbalo 4,5 milióna korún na prevádzku. "Môžeme si vydýchnuť. Ministerstvo školstva vyšlo v ústrety a schodok sa nám podarilo dostať do takej polohy, aby sme tento rok prežili," povedal riaditeľ Botanickej záhrady v Košiciach Sergej Mochnacký.
V apríli dostala záhrada z rozpočtu 2,066 milióna korún. Nestačili. Len na energiu potrebovalo pracovisko viac ako 4 milióny. V polovici septembra, keď sa už muselo začať s temperovaním, sa rozpočet navýšil o dva milióny. Rovnakú sumu uvoľní z rezervy ministerstvo financií.
"Na prevádzku si musíme zarábať aj sami. Či už zo vstupného, alebo z predaja rastlín. Vystačí to na bežnú prevádzku. Budúcoročný rozpočet by mal zohľadniť aj nárasty cien energií. Potom budeme mať aj na to, aby sme sa mohli venovať aj vedeckej a pedagogickej činnosti a nebudeme sa musieť obávať likvidácie," dúfa riaditeľ.
Audit ukázal, že zo skleníkov uniká až 40 percent tepla. Projekt na ich komplexnú rekonštrukciu je rozpracovaný. Botanická záhrada sa chce uchádzať aj o prostriedky z európskych fondov. Spoluprácu ponúkol aj magistrát. Pod jeho gesciou by sa vo veľkom projekte šetrenia energií malo nájsť miesto aj pre záhradu.
Botanická záhrada sa rozprestiera na 30-hektárovej ploche. Tritisíc štvorcových metrov zaberajú skleníky. Žije v nich vyše 4-tisíc druhov rastlín a kultivarov. (pod)