Havária českého autobusu neďaleko Levoče si vyžiadala jeden život a viacerých zranených. Podľa výpovedí svedkov nehodu spôsobil protiidúci kamión, ktorému sa autobus snažil vyhnúť. Keďže vodič kamiónu z miesta činu ušiel, polícia začala trestné stíhanie vo veci. FOTO - ARCHÍV
KOŠICE - Takmer milión slovenských korún žiada spoločnosť Jefta SOS Truck Slovakia za vyslobodenie autobusu českej cestovnej kancelárie Turismo, ktorý 30. júla tohto roku havaroval neďaleko Levoče. Firma na vyslobodzovanie a prepravu nepojazdných nákladných automobilov, kamiónov a autobusov, odmieta vydať vozidlo, kým nedostane fakturovanú sumu. Majiteľ cestovnej kancelárie František Hejnal pohľadávku neuznal, a odmieta ju zaplatiť. Zároveň dal podnet na začatie trestného stíhania proti konateľovi firmy Jefta pre podozrenie zo spáchania trestného činu neoprávneného používania cudzej veci a z hrubého nátlaku.
Spor dvoch firiem začína nadobúdať rozmery medzinárodného škandálu. Vo veci začal konať aj Generálny konzulát Českej republiky v Košiciach.
"Milión korún považujem prinajmenej za prehnané, nechápem, na základe čoho dospeli k tejto astronomickej sume. Zisťoval som ceny podobných spoločností v Čechách. Vyslobodenie autobusu a dopravu z Popradu domov by ma stálo maximálne sto päťdesiat tisíc! Zaplatil som už tristo tisíc korún," povedal pre SME František Hejnal.
Podľa jeho názoru spoločnosť zadržiava havarovaný autobus protiprávne. "S Jeftou nemáme podpísanú žiadnu zmluvu. Jednoducho sa na miesto havárie nanominovala, neskôr bez môjho vedomia odtiahla autobus do Nového Mesta nad Váhom, kde je údajne na stráženom centrálnom parkovisku. Za každý deň si účtuje parkovné tisícpäťsto korún." Hejnal považuje za poburujúce správanie konateľa Jefty, ktorý sa mu vyhráža exekútorom či speňažením v zberných surovinách.
Podľa hovorcu a výkonného riaditeľa Jefta SOS Truck Slovakia Jána Bazovského sú obvinenia irelevantné. "Vychádzame z našich cenníkov, ktoré viackrát kontrolovali z ministerstva financií. Pán Hejnla po prevzatí faktúry vyplatil zálohu tristotisíc korún, čím uznal našu pohľadávku. Keď mal pochybnosti o faktúrovanej sume, mal sa obrátiť trebárs na súd a požiadať o predbežné opatrenie, mohol podať sťažnosť na ministerstvo financií a využiť ďalšie právne kroky, ktoré mu naša legislatíva umožňuje. Nevyužil ich a teraz podáva trestné oznámenia. Naša spoločnosť má svoju činnosť právne ošetrenú, takže podávanie trestných oznámení považujeme za zbytočné."
Ján Bazovský je presvedčený, že spor by sa mal riešiť v rámci občiansko-právneho konania. "Po skúsenostiach s inými zahraničnými prepravcami sme pána Hejnala upozornili, že keď faktúru nezaplatí, uplatníme zádržné právo na vozidlo a s ním súvisiace oprávnenia v zmysle Občianskeho zákonníka. Dlžnú sumu dodnes neuhradil."
MIKULÁŠ JESENSKÝ