Po reforme bude pacient za liečbu ľahších chorôb, medzi ktoré patrí aj chrípka, priplácať. Koľko to bude, určí nariadením vláda. Poisťovňa môže pacientovi liečbu preplatiť, ak dodržiava zásady zdravého životného štýlu, chodí na preventívne prehliadky a preventívne očkovanie.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac po schválení reformy zdravotníctva upozornil, že ten, kto sa dá proti chrípke zaočkovať, nebude za liečbu chrípky v zreformovanom systéme priplácať. Jeho hovorca Mário Miklosi včera povedal, že to nebude platiť plošne, pretože o úhrade liečby takej diagnózy, ako je chrípka, môže rozhodnúť iba poisťovňa. "Kritériá si určí a zverejní každá poisťovňa sama. Budú sa však vzťahovať na všetkých jej poistencov rovnako," povedal Miklosi. Podľa Miklosiho poisťovne nemôžu očkovanie proti chrípke klientovi nanútiť.
Reformné zákony začnú platiť od nového roka, prezident Ivan Gašparovič ich ešte nepodpísal. Do 15. októbra má čas, aby sa k zákonom vyjadril.
Pacient si dnes kupuje očkovaciu vakcínu sám, zdravotné poisťovne uhrádzajú očkovanie pacientom s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, s metabolickými či imunitnými poruchami. Ďalej, príslušníkom armády (špeciálne úlohy) a zdravotníckemu personálu, ktorý prichádza do styku s infikovaným pacientom.
Vhodný čas naň je od začiatku októbra do konca decembra. Lekári však stále nie sú zjednotení, či je očkovanie nevyhnutné. Ročne ho využíva asi desať percent ľudí. Toto číslo je nízke, preto nie je možné štatisticky vyhodnotiť, či očkovanie znižuje chorobnosť, alebo nie.
Podľa hygienikov sa dá očkovaním chrípke predísť. "Ak nie sú kontraindikácie, očkovanie je prospešné," povedala Margaréta Sláčiková z Úradu verejného zdravotníctva. (dro)