Wayne Rooney (vpravo) oslavuje hetrik, ktorý dosiahol pri svojej premiére v drese Manchestru United v lige majstrov proti Fenerbahce Istanbul.
FOTO REUTERS
Môže si niekto želať lepšiu premiéru v drese nového zamestnávateľa ako prísť na ihrisko a streliť hneď tri góly v takej cenenej Lige majstrov? Môže. Osemnásťročný anglický tínedžer Wayne Rooney. Debut v Manchestri United, kam prestúpil pred štyrmi mesiacmi z Evertonu za 27 miliónov libier, zvládol grandióznym spôsobom.
Po zranení na majstrovstvách Európy a takmer trojmesačnej liečbe sa anglický reprezentant blysol pred vlastnými fanúšikmi na štadióne Old Trafford proti Fenerbahce Istanbul hetrikom. "Videl som už veľa debutov, ale ešte nikdy nie takýto skvostný," nadchýnal sa klubový manažér sir Alex Ferguson.
Kolíska futbalu má novú hviezdu. Anglické médiá sú vo vytržení. Rooneyho označili za "mesiáša z Manchestru". Denník Guardian položil otázku: "Kto teraz ešte potrebuje Beckhama?" V očiach verejnosti si tento drzý mladík buduje čoraz vehementnejšie post anglickej futbalovej jednotky.
Beckham vždy vyzeral, akoby vyšiel práve z módneho salóna. Rooney zasa, ako keby práve opustil najbližšiu krčmu - taký rozdiel na prvý pohľad vidia medzi oboma hráčmi priaznivci Albiónu. Čo na to Beckham? "Wayne má podobné prednosti i štýl hry ako Paul Gascoigne v mladosti. Fantasticky kontroluje loptu, má úžasnú strelu."
Rooneyho premiéru na nedávnych ME v Portugalsku prirovnávali odborníci k štartu Pelého na MS 1958 vo Švédsku. Trojgólové vtrhnutie do Ligy majstrov zasa s rovnako razantným nástupom Ronalda. "Už teraz je Rooney technicky lepší," vyhlásila legenda holandského futbalu Johan Cruyff.
Škót Ferguson mal vždy citlivý nos na špičkových útočníkov (Cantona, Andy Cole, York, Solskjaer, van Nistelrooy). Od víťazstva v Lige majstrov pred piatimi rokmi kúpil Manchester na jeho odporúčanie 27 nových hráčov za 280 miliónov eur. Zdá sa, že Rooney, posledný z nich, bude nenahraditeľnou investíciou a závideniahodnou transakciou pre konkurenciu.
Zmena prostredia môže pomôcť, ale aj ublížiť. O druhej možnosti sa zatiaľ presviedča Rooneyho spoluhráč z anglickej reprezentácie Michael Owen v Reale Madrid. Najlepší európsky futbalista spred troch rokov opustil milovaný Liverpool, kde strávil osem rokov. Posledný mu však vyšiel mizerne. Najmä pre zranenia. Neprekvapuje, že ho Real získal len za osem miliónov libier, pričom napríklad obranca Jonathan Woodgate z Newcastle United bol drahší o 5,4 milióna.
V Madride je priveľa futbalových hviezd na štvorcový meter. Aj preto si 24-ročný Owen v drese bieleho baletu kopol do lopty zatiaľ iba v jedinom ligovom zápase. Bolesti v achilovke sú preč, no holandský tréner Frank Rijkaard to nevníma. Prednosť má Raúl s Ronaldom, v talóne ostáva Morientes. Podľa športového riaditeľa klubu Jorgeho Valdana potrebuje Owen čas. Anglické médiá špekulujú, že jeho prestup bol v skutočnosti iba jedným z ďalších marketingových ťahov madridského prezidenta klubu Florentina Pereza, ktorý sa potreboval udržať v šéfovskom kresle. Na rozdiel od Owena bol futbalový osud k ďalším známym menám, čo zmenili v lete klubovú príslušnosť, oveľa priaznivejší. Didier Drogba z Pobrežia Slonoviny zamieril z Marseille do Londýna a v základe kouča Chelsea Joseho Mourinha sa objavuje pravidelne.
V dvoch zápasoch Ligy majstrov strelil tri góly a v Premier League je postrachom súperových obrán.
Barcelona je po dlhšom čase opäť v kurze aj zásluhou režisérskeho rukopisu naturalizovaného Portugalčana Deca, ktorého pred sezónou s ťažkým srdcom púšťali z FC Porto. Švédske útočné "kladivo" Zlatan Ibrahimovič prešiel z amsterdamského Ajaxu do turínskeho Juventusu a v konkurencii Del Piera či Trezegueta sa nestratil. Doterajšími tromi gólmi pomaly vytláča z Capellovej jedenástky druhého menovaného francúzskeho majstra sveta a Európy.