Na posledných zasadaniach Rady STV sa do popredia dostal predovšetkým spor o to, či má právo nazerať do zmlúv a iných finančných dokladov. "To, že je v zákone definovaná kompetencia Dozornej rady dohliadať na hospodárenie STV, ešte neznamená, že rada túto kompetenciu už nemá, ako si to vykladá generálny riaditeľ Richard Rybníček," tvrdí Marek Maďarič, doterajší podpredseda Rady STV, ktorý sa však členstva v nej vzdal. Podľa neho sa dozor nedá robiť bez dostatočných podkladov a informácie o tom, ako sa narába s peniazmi koncesionárov, musia byť prístupné verejnosti. Prípadné obchodné tajomstvo sa podľa neho dá posudzovať od prípadu k prípadu. "Určite medzi utajované údaje nepatrí to, s kým a v akej výške STV zmluvy uzatvára."
Predseda Rady STV Miroslav Kollár však hovorí, že rada môže kontrolovať televíziu len do tej miery, ako jej to umožňuje zákon. "Fakt, že v zákone je Rada STV medzi jej orgánmi uvedená na prvom mieste, ešte neznamená, že zákon jej umožňuje všetko, ako sa to snažia interpretovať aj niektorí členovia parlamentného mediálneho výboru." Kollár však zároveň priznáva, že aby mohla rada pracovať, si s riaditeľom Rybníčkom musí vyjasniť kompetencie.
Odchádzajúci Maďarič bol už dlhšie oponentom súčasného smerovania STV. "Kým bola rada v menšom zložení, môj názor mala takmer polovica jej členov, po rozšírení na 15 členov sa ľudia s mojím názorom začali dostávať do menšiny," povedal pre SME. Má pocit, že niektorí členovia rady sa rozhodujú tak, aby neprešlo nič, čo by mohlo spochybniť počínanie riaditeľa Rybníčka. "Netrúfam si povedať, aké dôvody na to majú. Keď sa prezentuje opačný názor, väčšina mlčí, ale v konečnom dôsledku sa prijme uznesenie, ktoré vyhovuje manažmentu STV," tvrdí Maďarič.
Kollár hovorí, že na jednej strane rozumie strate Maďaričovej motivácie presadzovať vlastné názory, ale na druhej strane, rada je kolektívny orgán, ktorý rozhoduje väčšinovým hlasovaním. "Neviem si predstaviť, že by z parlamentu odchádzali poslanci kvôli tomu, že neprechádzajú ich návrhy." (zu)
Nová Dvojka odštartovala reprízou a dokumentom ČT
Neprešiel ani rok a Slovenská televízia opäť prišla s "Novým začiatkom". Tentoraz však už len na Dvojke a bez veľkej reklamy.
"Dvojka bude mať od 1. októbra nový šat. Bude úplne iná, ako ju poznáte doteraz," snažil sa šéf televízie Richard Rybníček vo svojich posledných reláciách Odpovede z obrazovky nalákať divákov na okruh, ktorý bol, ako hovorí, "zdecimovaný".
"Budeme vysielať veľa vážnych filmov, dokumentov, publicistiky, diskusií." Rybníček, podobne ako pred januárovým novým začiatkom, sľubuje, že nová Dvojka bude "veľmi vážny okruh verejnej služby" a že špecifický a náročnejší divák si tam nájde veľa.
Nový štart v piatok podvečer ale až taký veľký prielom medzi "starou" a "novou" Dvojkou neznamenal.
Dvojka má pozmenené logo, pribudli nápaditejšie reklamné predely a prepracovaný šot, sľubujúci Dvojku o regiónoch, umení, športe, vede, dokumentoch, prírode. Nový začiatok však STV odštartovala reprízou nevýrazného dokumentu z cyklu Televízna encyklopédia o maliarovi Vincentovi Hložníkovi. Nasledoval prevzatý dokument Českej televízie Afganské evanjelium z cyklu Jeden svet, ktorý STV vysiela už niekoľko týždňov. Až v druhej polovici večera televízia nasadila premiéru jedného z desiatky nových slovenských dokumentov určených na október: Podivuhodný svet Júliusa Satinského. Tento na prvý pohľad finančne nenáročný dokument, konečne ukázal, ako sa dá bohatý archív televízie využiť. Režisér Peter Hledík v ňom pospájal autentické výpovede brata Júliusa Satinského a zostrihy z jeho vystúpení a filmov.
Chvályhodnou je aj snaha STV vysielať filmy nezávislej scény. V prvý deň vysielania novej Dvojky to bola španielska absurdná komédia Pedra Almodóvara "V temnotách". Kto sa však spoľahol na avizovaný prehľad televízneho programu, mal smolu. Film mal 20-minútové meškanie, pretože STV pred ním zaradila reprízovaný dokument o členoch Baletu SND.
Nájdi sa! Sľubuje nové logo Dvojky divákom. Rybníček niektorým týždenníkom vyčíta, že v prehľadoch televízneho programu sa Dvojke ujde miesto len medzi zahraničnými a okrajovými stanicami. Či si Dvojka "nájde" miesto na výslní televíznych prehľadov, však závisí od toho, či sa nájdu takí, čo ju budú hľadať a či ich, ak ju aj nájdu, opäť nesklame.
MIROSLAVA KERNOVÁ