V Iraku sa začala ofenzíva proti najodbojnejším mestám. Odvčera Američania a iracké sily nedrvia len Fallúdžu. Snažia sa dostať pod kontrolu aj Samaru, súčasť sunnitského trojuholníka. Podľa Američanov sa práve tam sústreďujú "antiiracké sily".
Včera tam americkí vojaci údajne zabili vyše 100 ozbrojených bojovníkov. Nemocničné zdroje uvádzali aj ženské a detské obete. Armáda tvrdila, že sa jej už podarilo ovládnuť kľúčové body mesta.
Útok na Samaru schválil iracký premiér Ijád Aláví. Stal sa súčasťou operácií zameraných na ovládnutie sunnitských miest pred januárovými voľbami. V sunnitských mestách, kde žije významná časť irackej populácie, je bezpečnostná situácia tak nestabilná, že by sa tam zrejme nemohli konať voľby. Iracký minister obrany Hazím Šalan v stredu povedal, že vláda dostane všetky sunnitské mestá pod kontrolu do konca októbra. Podľa analytikov to však nie je možné a ukazuje to príklad Fallúdže, ktorá vzdoruje už od apríla.
Práve pre permanentné zlyhávanie vo Fallúdži sa diskutuje o tom, či je rozumné otvárať ďalší front v Samare. Agentúra AP cituje vojenských veliteľov, ktorí tvrdia, že na Samaru útočia aj pre to, aby zmarili spoluprácu medzi miestnym odbojom a Fallúdžou. V Samare nefungovala spolupráca s kmeňovými vodcami. Tí za dolárovú pomoc sľúbili, že nepripustia útoky z ich mesta na Američanov. V Samare sa ale otvorene premávali militanti so zástavami Zarkávího organizácie Tawhíd a džihád.
Američania sa preto rozhodli Samaru obsadiť, potom zrejme príde na rad Ramádí. Až potom by mal nasledovať definitívny úder vo Fallúdži. Koalícia má problémy aj v šiítskych štvrtiach Bagdadu, kam sa uchýlili milicionári radikálneho duchovného Muktadu Sadra.
Jediným receptom na rýchle ovládnutie miest, kde kontrolu prevzali militantné skupiny a Američania tam od prevzatia moci Iračanmi nemajú prístup, sú masívne vojenské operácie. Tie však prinášajú veľa civilných a materiálnych strát a chaos.
Stratégovia preto hovoria o cielených operáciách zameraných na spravodajcami vytipované miesta. Ani tie však nefungujú. V niekoľkých "zaručených" skrýšach Zarkávího vo Fallúdži už zomierali civilisti.
Koalícia potrebuje dostať aspoň časť sunnitských miest pod kontrolu irackej vlády. Späť ich môže len vybojovať, a to nebude bezbolestné.