Radí právnik Mgr. Miloš Kvasňovský Už niekoľko rokov nám strpčuje život náš sused, s ktorým susedí náš pozemok s domom a záhradou. Problém je v tom, že hranica našich pozemkov je oplotená len do určitej časti a ďalej už plot nie je. Náš sused však chová niekoľko domácich zvierat, a najmä psa, ktorý voľne prebieha do našej záhrady. Keď sa to stane, bojíme sa do záhrady a okolo domu vyjsť a je nám to nepríjemné. Našu žiadosť o spoločné oplotenie pozemkov odmietol, vraj je to náš problém. Ako máme postupovať?
Vo vašom prípade ide o typický susedský spor, ktorého predmetom je konanie suseda spočívajúce v rušivých zásahoch do vášho vlastníckeho práva. Uvedeným konaním suseda jednoznačne dochádza k neoprávnenému zásahu do vášho vlastníckeho práva - do oprávnenia užívať vaše vlastníctvo. Konanie vášho suseda je v rozpore s ustanovením paragrafu 127 Občianskeho zákonníka (OZ), ktorý upravuje susedské vzťahy. Túto problematiku treba vidieť jednak v rovine výkonu a ochrany vášho vlastníckeho práva, jednak v rovine upravujúcej povinnosť vlastníka svoj pozemok oplotiť.
Vzhľadom na to, že vlastnícke právo k určitej veci je právom absolútnym, priznáva vám zákon ako vlastníkovi ochranu tohto práva voči všetkým, a týmto zároveň ukladá každému povinnosť výkon vášho vlastníckeho práva strpieť a nijako vás v ňom nerušiť ani inak neobmedzovať.
Susedské vzťahy upravuje OZ v ustanovení paragrafu 127, ktorým ukladá každému vlastníkovi zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práva. Okrem iného nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok, teda do vašej záhrady.
V prípade, že váš sused neurobí primerané opatrenia, ktorými by zabránil prenikaniu zvierat na váš pozemok, priznáva vám zákon ako vlastníkovi, v nadväznosti na ustanovenie paragrafu 126 ods. 1 OZ, právo obrátiť sa na súd s tzv. zapieracou žalobou. Pomocou nej sa môžete voči vášmu susedovi domáhať ochrany vlastníckeho práva voči neoprávneným zásahom, ktoré boli vykonané, stále trvajú, alebo ktorých opakovanie hrozí. V žalobe treba preukázať existenciu vlastníckeho práva k predmetu vlastníctva (listom vlastníctva) a vymedziť žalobný nárok, ktorý by mal znieť na zdržanie sa neoprávnených zásahov, prípadne zahrnúť aj požiadavku na obnovenie pôvodného stavu za predpokladu, že vykonané rušivé zásahy do vášho vlastníckeho práva zanechali nepriaznivé následky a požadujete ich odstrániť. Nie je rozhodujúce, či sa sused o vznik neoprávnených zásahov do vášho vlastníckeho práva nejako pričinil, alebo nie, resp. či prenikanie zvierat umožnil, alebo nie, pretože porušenie jeho povinnosti sa posudzuje bez ohľadu na jeho zavinenie.
Na povinnosti vlastníka nerušiť iného vlastníka vo výkone jeho vlastníckeho práva nemá žiadny vplyv existencia alebo neexistencia plotu medzi jednotlivými pozemkami. Neexistencia plotu medzi pozemkami ho teda nijako nezbavuje uvedenej povinnosti zdržať sa akýchkoľvek rušivých zásahov do vášho vlastníckeho práva.
Pokiaľ ide o stavbu plota medzi vašimi pozemkami, treba uviesť, že platné právne predpisy v žiadnom ustanovení neukladajú vlastníkovi povinnosť svoj pozemok oplotiť. Samotnú stavbu oplotenia treba však posudzovať v dvoch rovinách - v rovine občianskoprávnej a v rovine stavebnoprávnej, ktorá sa týka požiadaviek na stavbu oplotenia stanovených príslušnými stavebnými prepismi.
Pokiaľ ide o občiansko-právnu rovinu , v prípade, ak nechcete oplotenie postaviť na vlastné náklady a nie je možné dosiahnuť so susedom dohodu, na základe ktorej by ste oplotenie platili pomerne, máte možnosť obrátiť sa na súd s návrhom, aby uložil susedovi povinnosť svoj pozemok oplotiť.