Zhovárame sa s historikom Múzea SNP v Banskej Bystrici Michalom Schvarcom
Ako vysvetľujete dlhoročné zamlčovanie hromadných vrážd karpatských Nemcov počas SNP?
"Po februári 1948 nemohli komunisti pripustiť, aby sa poškvrnil obraz SNP. Do roku 1989 predstavovali represie voči nemeckému civilnému obyvateľstvu na povstaleckom území jednu z tém, o ktorej sa nemohlo otvorene hovoriť a písať. November 1989 znamenal v tejto otázke posun vpred, ale historické poznanie sa posúva len pomaly, a slovenská spoločnosť ešte nie je celkom pripravená prijať tieto skutočnosti."
V zrekonštruovanej expozícii Múzea SNP v Banskej Bystrici však už návštevník niektoré informácie o nich nájde. O ktorých prípadoch sa môže dozvedieť?
"Múzeum SNP sa tejto problematike v novej expozícii nevyhýba. Návštevník ju nájde v rámci tematického celku o terore a represáliách na Slovensku v rokoch 1944 - 1945 pod názvom Represívne akcie pseudopartizánov a asociálnych živlov. Z represií voči slovenským Nemcom je tam zastúpená udalosť v Sklenom a internovanie hauerlandských Nemcov v nováckom tábore."
Dokumenty o týchto tragédiách boli z veľkej časti zlikvidované. Ku ktorým dôležitým materiálom sa vám podarilo dostať? Je možné, že niektoré sa stále nachádzajú napríklad v archívoch bývalej ŠtB?
"Čo sa týka archívnych materiálov, najlepšie zastúpené sú spisy nemeckého pôvodu pochádzajúce z činnosti Pohotovostnej skupiny, Bezpečnostnej polície a Bezpečnostnej služby, ktorá koncom septembra a v októbri 1944 prešetrovala rozsah dôsledkov SNP voči nemeckej menšine na Slovensku. Časť prameňov pochádza z pôsobenia ostatných nemeckých úradov a organizácií na území Slovenska, predovšetkým nemeckého vyslanectva v Bratislave. Materiály slovenskej proveniencie sú veľmi útržkovité a väčšina z nich je z obdobia SNP. Po nastolení diktatúry proletariátu sa po týchto dokumentoch systematicko išlo, a preto nemožno vylúčiť ani možnosť, že sa nachádzajú v archívoch bývalej ŠtB. Veľkou neznámou aj naďalej zostávajú archívy bývalého Sovietskeho zväzu."
Aké boli dôvody na represálie v Sklenom?
"Keď 30. augusta 1944 prevzali v Kremnici moc povstalci, dostali sa do ich rúk písomnosti krajskej úradovne Deutsche Partei. Na základe členských zoznamov tejto strany a jej pridružených organizácií z jednotlivých nemeckých obcí kremnického okresu sa začiatkom septembra zatýkali vedúci funkcionári Deutsche Partei, Freiwillige Schutzstaffel a Deutsche Jugend. Okrem toho materiál obsahoval zoznamy slovenských Nemcov slúžiacich vo Waffen-SS. Treba však poznamenať, že časť slovenských Nemcov sa k vojenskej službe vo Waffen-SS stavala odmietavo, dokazujú to viaceré archívne dokumenty. A práve tieto zoznamy mohli zavážiť napríklad v Sklenom. Z tejto obce slúžilo totiž vo Waffen-SS k prvému septembru 1944 takmer 90 obyvateľov a medzi obeťami sa nachádzali prevažne ich rodičia. Okrem toho je možné, že zoznam z obce Sklené sa dostal do rúk L. N. Slavkina, ktorý mal s príslušníkmi SS veľmi negatívne skúsenosti, a to sa stalo zámienkou pre vraždu. Zatiaľ to nemožno potvrdiť, ani vyvrátiť, a tak zostáva motív činu naďalej nejasný. Samozrejme, v období pred SNP a počas neho prevládali značné protinemecké nálady, ku ktorým nesporne prispelo aj správanie sa hlavného vedenia Deutsche Partei a niektorých miestnych funkcionárov. Aj toto sa neskôr stalo osudným pre nemecké obyvateľstvo Hauerlandu."