Richard Sulík včera predstavil svoju reformu širokému publiku firiem, odborov a predstaviteľom štátnej správy. FOTO - SME PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Návrh zmeny sociálneho systému, ktorý navrhol autor daňovej reformy Richard Sulík, si zatiaľ získal jednoznačnú podporu len u zamestnávateľov. Práve oni prevzali záštitu nad seminárom, ktorý sa navrhnutým zmenám venoval. Prítomní diskutujúci odborári návrh nepochopili a ďalší ekonómovia ho prijali ako skvelý v prípade, že by sme budovali sociálny systém na zelenej lúke, nevedia si však predstaviť rýchlu zmenu súčasných poriadkov.
Tvrdej oponentúre podrobil návrh štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí Miroslav Beblavý, ktorý vystúpil po Sulíkovi. Ocenil snahu o zjednodušenie odvodov a sociálnych dávok, zároveň však vyjadril presvedčenie, že ľudia sa budú snažiť vyhnúť plateniu odvodov tak, ako sa vyhýbajú daniam, kvôli čomu bude systém neudržateľný. Myslí si tiež, že Sulík vychádza zo zlých výpočtov a systém zaťaží verejné financie.
"To tvrdí on, ja som presvedčený, že moje prepočty sú dobré. Ak budú chcieť dokázať, že sa mýlim, budú na mňa musieť poslať Tvarošku s Ódorom, pretože Beblavý to nevie," bránil sa po skončení seminára Sulík. Vladimír Tvaroška je štátnym tajomníkom rezortu financií a Ľudovít Ódor je hlavným ekonómom toho istého ministerstva.
Beblavý zdôraznil, že niektoré časti Sulíkovej koncepcie by sám rád uviedol do praxe. "Už päť rokov sa snažím presadiť myšlienku, aby sa pracovné zmluvy uzatvárali na celkové mzdové náklady a aby celé odvodové bremeno prešlo na zamestnanca. Nič by sa tým fakticky nezmenilo, ale spriehľadnilo by to celý systém. Žiaľ, nenašla sa politická podpora," povedal.
Za Republikovú úniu zamestnávateľov návrh reformy podporil člen jej sociálneho výboru Juraj Borgula. Zamestnávatelia totiž pri existujúcich pracovných kontraktoch nepocítia žiadnu zmenu, pretože na súčasných zamestnancov by vynakladali rovnaké peniaze ako dnes. Otvorila by sa im však cesta na zamestnávanie ľudí na nízko platené servisné činnosti, nevyžadujúce vysokú kvalifikáciu. "Najviac nezamestnaných je dnes medzi mladými ľuďmi bez praxe, medzi ľuďmi s nízkym vzdelaním a obyvateľmi východného Slovenska," povedal. Podľa neho takíto ľudia nemajú šancu sa okamžite zamestnať za vysoký plat, systém im však bráni v tom, aby ich niekto zamestnal aj za nízky.
Tézu, že lacná práca je na Slovensku drahá, zjavne nepochopili prítomné zástupkyne Konfederácie odborových zväzov, ktorých sa to dotklo, a Sulíkovi a zamestnávateľom zaželali, aby navrhnutá reforma nikdy neprešla.
O čo v návrhu ide
Koncepcia sociálneho systému z pera Richarda Sulíka má skončiť konsolidáciu finančných vzťahov medzi občanom a štátom, ktorá sa začala daňovou reformou. Podľa návrhu by mal každý občan nárok na sociálnu dávku (odvodový bonus) bez ohľadu na to, či pracuje, alebo nie. Dávka by sa len mierne znižovala - o desať percent vlastného príjmu. Zároveň by sa súčasných osem sociálnych odvodov zlúčilo do jediného na úrovni 20 %, ktorý by znášal zamestnanec. Zamestnávateľ by odvody neplatil a celú úsporu by premietol do odmeny pracovníka. Sulík odhaduje, že každý pracujúci na tom získa, minimálne tri štvrtiny ľudí dokonca významne - viac ako 800 korún mesačne. Zásadne by sa tým zjednodušil sociálny systém a vytvoril by sa priestor na zamestnávanie ľudí, ktorí si nemôžu dnes nájsť prácu. Obvlášť nízko plateným by vďaka bonusu štát fakticky dodatočne dotoval ich príjmy.
Z diskusie na www.sme.sk
Znie to príliš dobre, aby to bola pravda, ale ostáva dúfať. Toto je reforma: zníženie správcovského aparátu, zjednodušenie systému, nižšie odvody. Len aby som sa toho dožil
freewilly
Hordy sociálnych a daňových policajtov v Nemecku denne vymetajú brlohy, kde si "odkázaní" požierajúc kukuricu s pivom ležia pri drahých televízoroch a kŕmia svoje mačky, pričom tých, čo robia a plnia mešec, je stále menej. Najhoršia pohroma bude, ak sa zavedie nová, procesne neoverená masová adventúra.
detský rozum
Totálna blbosť! Je to len ďalšia pyramídová hra, ktorá sa zákonite musí rozpadnúť. Tento "návrh" má nádych komunistickej nostalgie. Najlepšie by bolo zrušiť peniaze vôbec a pracovať s nadšením na budovaní svetlých zajtrajškov. Vari si nemyslíte, že naši špekulujúci spoluobčania, ktorí poznajú svoje práva do bodky, ale povinnosti im akosi unikajú, pohnú čo len prstom?!
legionár
Nie je to blbosť a už vôbec nie pyramída. Prečo by mal niekto len platiť a niekto len dostávať? Solidarita zostane v tom, že pracujúci prispievajú a nezamestnaní nie. Rovnoprávnosť v tom, že obaja berú rovnako. Nikto nemôže povedať, že ho spoločnosť nechá skapať - dostane minimum zaručujúce prežitie. Ak ho prechľastá, jeho problém. Žiadne výnimky, žiadne kľučky v zákonoch.
bodliak
Momentálne sa pracovná zmluva uzatvára na sumu, ktorá je označovaná ako "hrubá mzda". Zamestnávateľ si k nej pripočítava svoje odvody za zamestnanca a dostáva "nákladovú mzdu". Nie je to šťastné riešenie, o čom by vám povedali ľudia, ktorým zamestnávateľ prestal odvádzať odvody a museli ich ešte raz doplatiť zo svojho. Preto je potrebné zmeniť systém odvodov a uzatvárať pracovnú zmluvu na "nákladovú sumu" a všetky odvody by si platil len zamestnanec.
ufuf
Revolučné, zdá sa, že aj ľavica by mohla byť happy. A to zjednodušenie, menej darmožráčskych úradníkov, to je pravicová nirvána.
BTW
Samozrejme, že najprv treba zvážiť všetky plusy a mínusy, ale ak prepočty vyjdú, treba do toho ísť. Žiadnych 15 - 20 rokov. Čo najskôr. Aj politicky to vyzerá priechodné, lebo by to mohlo vyhovovať pravici aj ľavici. Tak na čo čakať?
XOXO
Okrem toho, že tá reforma je dobrá, Dzurinda by sa navyše trochu viac priblížil k tomu sľubu o dvojnásobných platoch :-)
forest
Konečne chce niekto implementovať to, čo kopa zamestnávateľov už robí dlhšie tým, že núti "zamestnancov" stať sa živnostníkmi a platiť si odvody samostatne.
ortiep
Autor: ij