Zákon o obchodných reťazcoch, ktorý bol prijatý vlani v júli, sa Európskej komisii nepáčil, od novembra sa teda mení. FOTO - ARCHÍV SME
Zákon sa mení pre kritiku Európskej komisie, ktorej sa nepáčili takmer všetky jeho ustanovenia. Podľa komisie diskriminoval veľké zahraničné reťazce a ospravedlňoval to úsilím ochrániť domácich producentov.
Na základe novely budú môcť reťazce od novembra napríklad vyberať od dodávateľov poplatky za umiestnenie tovaru na určitom mieste v predajni či za zaradenie výrobku do predaja.
S novelou nie sú spokojní obchodníci ani dodávatelia. Podľa obchodníkov by sa mal zákon ako celok zrušiť, podľa dodávateľov pritvrdiť. "Zákon je zlý, v praxi nepoužiteľný a nikomu neslúži," hovorí prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec si, naopak, myslí, že zákon je potrebný, aby zostali aspoň nejaké záchytné body, "na ktorých môžeme s reťazcami hľadať spoločnú reč".
Dodávateľom sa na novele nepáči predovšetkým ustanovenie, že podnet na porušenie zákona musí podať dodávateľ. Doteraz robili kontrolu zákona zamestnanci ministerstva hospodárstva. Oravec je presvedčený, že každý dodávateľ sa bude báť podať sťažnosť, pretože by to automaticky znamenalo jeho zánik. (pcs)
Čo sa v zákone zmenilo?
* Reťazce budú môcť od dodávateľov vyberať poplatky za zaradenie tovaru do predaja,
* obchody budú môcť vyberať poplatky aj za umiestnenie tovaru v predajni na určité miesto,
* obchody budú môcť žiadať od dodávateľov peniaze na propagáciu reťazca alebo propagáciu konkrétneho výrobku,
* obchodníci budú môcť preniesť sankcie kontrolných orgánov na dodávateľov v prípade, že za sankcie nesie zodpovednosť,
* reťazce budú môcť kvalitu dodávaných výrobkov kontrolovať priamo vo výrobe,
* splatnosť faktúr môže byť dlhšia ako 45 dní,
* na predávanom tovare nemusí byť meno výrobcu,
* podnet na konanie ministerstva musí podať dodávateľ a zároveň musí preukázať, že je konaním obchodného reťazca poškodený.