Výsledky mapovania situácie Rómov prezentovala sociologička Iveta Radičová (vpravo). Objednávku im dala vládna splnomocnenkyňa pre rómske komunity Klára Orgovánová (druhá sprava). FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Na Slovensku je asi 320-tisíc Rómov, z nich asi 60 percent žije ako integrovaná súčasť väčšinového obyvateľstva.
Počet Rómov a ich životné podmienky mapovali sociológovia jeden rok na objednávku vládnej splnomocnenkyne pre rómske komunity Kláry Orgovánovej. Objednávku zdôvodnila tým, že "žiadna vláda nemôže pripravovať koncepcie bez relevantných dát".
Výsledky prieskumu sú podľa sociologičky Martiny Juráskovej z Inštitútu pre verejné otázky "pozitívnou správou pre Slovensko". Ukázalo sa, že "to, čo môžeme definovať ako problém, má oveľa menší rozsah", ako sa predpokladalo.
Zlou správou však je, že našli aj osídlenia, kde je podľa sociologičky Ivety Radičovej z Centra pre analýzu sociálnej politiky "urgentné zasiahnuť a nenechať ľudí zahynúť". Ide o 46 osídlení z viac ako 7-tisíc obyvateľmi prihlásenými k trvalému pobytu. Nemajú vodovod, kanalizáciu, plyn a nevedú k nim nijaké asfaltové cesty.
Na východe blízko k ukrajinským hraniciam našli dokonca 12 osídlení s asi 500 obyvateľmi, ktoré nemajú ani elektrinu. Niektoré rodiny tu podľa Orgovánovej "žili v silážnej jame, nikto o nich nevedel, deti nechodili do školy", iná rodina zase žila v lese v maringotke, kilometre od obce.
Prieskum umožní presnejšie smerovať pomoc a sledovať vývoj. Podľa Radičovej sa treba v prvom rade sústrediť na týchto 12 osád, kde "nie sú elementárne podmienky na život", a pomáhať dobudovať infraštruktúru v osadách všade tam, kde chýba.
Pomoc ale potrebujú aj Rómovia, ktorí žijú v murovaných domoch v rámci väčšinového obyvateľstva. "Trpia vylúčením z trhu práce, diskrimináciou, nízkou úrovňou vzdelania, ich kontakt s majoritou nie je intenzívny," povedala Jurásková.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ