FOTO SME - PAVOL MAJER
Mnohí vyhľadávajú dovolenku pri mori aj kvôli účinkom morskej vody. Urobiť svojmu telo dobre však môžeme aj častejšie ako raz do roka - stačí si presťahovať more do vane. Dožičme si kúpeľ či bahenný zábal hoci každý deň. Prípravky bežne dostať v lekárňach.
Liečivé soli a čierne bahno
Vyhľadávané sú najmä minerály z Mŕtveho mora, ktoré sa k nám dostávajú v podobe morskej soli, čierneho bahna i výrobkov z nich. Soľ a bahno z Mŕtveho mora sú mimoriadne, pretože milióny rokov sa z neho vyparuje viac vody, ako priteká, a viac ako 30 percent jeho objemu tvoria soli s vysokým obsahom draslíka, horčíka, sodíka, vápnika, brómu, jódu a iných dôležitých minerálov. Koncentrácia minerálov je teda desaťkrát vyššia než v iných moriach!
Podľa odborníka na výrobu liečebnej kozmetiky Ing. Ivana Bokroša pôsobenie minerálov z Mŕtveho mora je najspoľahlivejším spôsobom, ako zvýšiť regeneráciu a vitalitu buniek. Soľ do kúpeľa, bahenné zábaly a masky, krémy, mlieka, pleťové vody a mydlo spolu so šampónmi podporujú látkovú premenu buniek a obnovujú ich prirodzenú funkciu. Zároveň poskytujú ochranu pred dehydratáciou pokožky a škodlivými vplyvmi z ovzdušia.
Regeneračný kúpeľ
Na vaňu s obsahom 60 až 80 litrov vody stačí rozpustiť 125 g soli. Kúpeľ má mimoriadne regeneračné a antireumatické účinky. Prekrvuje, urýchľuje lymfatický obeh, a tým aj vylučovanie odpadových látok z tela, zvyšuje metabolizmus buniek. Vďaka obsahu mnohých solí, najmä bromidov, dochádza k svalovej relaxácii a utíšeniu bolesti svalov a kĺbov. Zjednodušene - "zmäkčuje" sa povrch svalových vlákien a stvrdnuté kĺby sa uvoľňujú. Účinné je dožičiť si kúpeľ aspoň trikrát týždenne.
Bahenný zábal
Čierne bahno z Mŕtveho mora obsahuje zmes minerálnych látok a solí jedinečného zloženia, ktoré majú v kombinácii s teplom na organizmus blahodarný účinok. Okrem účinkov uvedených pri regeneračnom kúpeli zlepšujú metabolizmus bunky, urýchľujú prietok v lymfatických dráhach, zrýchľujú obeh krvi a pomáhajú celé telo vhodne rozohriať a obnoviť tak jeho funkcie, ktoré vedú k orgánovej rovnováhe. Má to význam hlavne pre ľudí so sedavým zamestnaním, z čoho vyplýva nedokrvenie dolných končatín, stagnácia lymftického systému, opuchnutie nôh, vznik kŕčových žíl, celulitída.
Chronicky znížený metabolizmus tohto systému môže viesť aj k ochoreniam pečene, žlčníka, obličiek, močového mechúra, sleziny a žalúdka.
Zábal je vhodné aplikovať aspoň raz do týždňa ihneď po kúpeli.
Dokonalý relax
Relaxácia formou horúceho kúpeľa v soli z Mŕtveho mora spolu s masážou pomáha prinavrátiť sviežosť a silu. Minerály prenikajú do tela cez pokožku, pôsobia cez vegetatívny nervový systém na žľazy s vnútorným vylučovaním a ich prostredníctvom až na vnútorné orgány. Normalizuje sa látková premena i všetky ostatné životné funkcie, telo sa rýchlejšie regeneruje a zvyšuje sa jeho obranyschopnosť. Bunky kože obohatené minerálmi majú navyše lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť, vďaka čomu je pokožka sviežejšia.
Hojivé a antiseptické účinky
Draslík zvyšuje tok živín cez membrány buniek, horčík zlepšuje látkovú premenu, aktivizuje bunky a má hojivé účinky, sodík zvyšuje energiu pre aktívny medzibunkový prenos, chlór vyrovnáva obsah solí v bunke, vápnik pôsobí utišujúco, kým bróm má výrazný relaxačný efekt a navyše aj hojivé a antiseptické účinky. Fyzikálnou a chemickou cestou potom pôsobia cez vegetatívny nervový systém aj na žľazy s vnútorným vylučovaním a ich prostredníctvom až na vnútorné orgány. Dochádza k normalizácii látkovej premeny a všetkých ostatných životných funkcií.
Komfort pre nohy
Každovečerný kúpeľ pomôže aj unaveným nohám. Okrem toho, že vďaka keratolytickému efektu zmäkčuje stvrdnutú kožu, pomáha aj pri problémoch s tzv. ťažkými nohami či kŕčovými žilami.
Nádej pre psoriatikov
Obsah oxidu siričitého a dechtov v soli z Mŕtveho mora zaručuje výborný antipsoriatický účinok (psoriáza je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému rohovateniu vrchnej časti pokožky, čo sa prejavuje zvýšenou tvorbou svrbiacich šupín). Poukázal naň už v 2. storočí grécky lekár Claudio Galeno. Tisícročné skúsenosti napokon potvrdil moderný výskum zrealizovaný Balneologickým inštitútom v nemeckom Giesene.
Kombinácia s výťažkami z bylín
V boji proti vysušovaniu pokožky, starnúcej suchej a citlivej pleti poskytuje maximálny úžitok kombinácia minerálov z Mŕtveho mora a extraktov z bylín. Prípravky na tejto báze v podobe liečebnej kozmetiky sa vyrábajú novou technológiou na princípe emulgácie pri zníženom tlaku (bez prístupu vzduchu). Na pokožke vytvárajú mikroskopicky tenkú vrstvu, zložením pripomínajúcu polopriepustný film, ktorý zabraňuje jej nadmernému vysušovaniu. Súčasne zachovávajú jej kyslý ochranný plášť. Prírodné látky - extrakty z liečivých rastlín (slezu, kostihoja, aloe-vera, lipy, žihľavy i schyzandry čínskej), minerálne látky z mora, prírodné vosky a lipozómy, ktoré sú obsiahnuté v týchto prípravkoch, regenerujú povrchové bunky pleti a súčasne zabraňujú tvorbe vrások.
Inhalácie - pomoc pri nádche a kašli
S chladným ročným obdobím sa spája nielen dážď, hmla či sneh. Neodmysliteľne k nemu patria i ochorenia horných dýchacích ciest, často sprevádzané kašľom. Ako s nimi zatočiť? Ihneď pri prvých prejavoch priaznivo pôsobí inhalovanie slaného roztoku. Vo vriacej vode rozpustime lyžičku soli z Mŕtveho mora, prehoďme si cez hlavu uterák alebo deku, nakloňme sa nad nádobu a vdychujme paru ústami, ako aj nosom. Nie však dlhšie ako päť minút. Horúce pary s obsahom tejto jedinečnej soli vďaka jej antispetickým účinkom pôsobia na sliznice dezinfekčne a urýchľujú liečbu.
Autor: Miroslava Ungerová