Nový maďarský premiér Ferenc Gyurcsány zložil ústavný sľub ihneď po svojom zvolení. Za ním stojí prezident Ferenc Mádl. FOTO - TASR/EPA
Na socialistického politika sa nový maďarský premiér Ferenc Gyurcsány nebývalo rozhodne venuje otázke maďarských menšín žijúcich v susedných krajinách.
Socialisti sa tejto oblasti, či už boli vo vláde, alebo v opozícii, vždy radšej vyhýbali. Ak už museli, väčšinou iba reagovali na kroky a nápady národne konzervatívnych strán a vyhýbali sa jednoznačným stanoviskám. Ako jediná parlamentná strana napríklad dodnes nepovedali, či v pripravovanom referende o uľahčení udeľovania dvojitého občianstva menšinovým Maďarom odporučia svojim priaznivcom hlasovať za alebo proti.
Gyurcsány naopak význam starostlivosti o menšiny vyzdvihol už vo svojom programe na obnovu socialistickej strany z jari tohto roka. V pondelok program svojej vlády nazval ,,programom 10 miliónov maďarských občanov, ktorý vznikol s pocitom zodpovednosti voči 15 miliónovému maďarskému národu".
Je to pravdepodobne prvý raz, čo vedúci politik ľavicovej a liberálnej časti politického spektra verejne použil formuláciu o 15 miliónovom maďarskom národe. Podľa kuloárnych informácií tak urobil napriek protestu druhej vládnej strany, liberálov.
"Šlo najmä o gesto, ktoré malo upokojiť menšinových Maďarov, tradične nedôverčivých voči sociálno-liberálnym vládam," myslí si zahraničnopolitický novinár z liberálneho denníka Magyar Hírlap Zsolt Iván Nagy. Premiér chce zároveň otupiť opozičnú kritiku, ktorá sociálne-liberálne vlády permanentne obviňuje zo zrady zahraničných Maďarov.
Podľa politológa Gusztáva Molnára ukáže až ďalší vývoj, či Gyurcsányové slová znamenajú aj nejakú zmenu konkrétnej politiky.
Susedov Maďarska často irituje zmiešavanie politického a kultúrneho národa, ako sa to stáva v rétorike maďarských národniarov. Nový premiér však podľa Molnára o 15-miliónovom národe nehovoril v politickej rovine. "Je možné hovoriť o jednotnom maďarskom národe v historickom, kultúrnom a možno psychologickom zmysle, v politickej rovine je to fikcia," dodáva. To si však podľa neho v praxi uvedomuje aj opozícia.
Vo svojom programovom vyhlásení v stredu v každom prípade Gyurcsány vyslovil iný dôležitý záväzok: "Nebudeme si pliesť ochranu záujmov zahraničných Maďarov s témami vnútropolitických kampaní."
Nová vláda nesmie zatieniť premiéra
Ferenc Gyurcsány včera zverejnil menný zoznam svojej vlády. Predstavitelia oboch koaličných strán ešte predtým podpísali text novej koaličnej dohody. Oboje sa stalo až potom, čo parlament v stredu večer Gyurcsánya zvolil za premiéra.
O zložení vlády sa tvrdo rokovalo ešte v noci na včera. Väčšina nových členov kabinetu sú pre širšiu verejnosť neznámi ľudia, napríklad doterajší námestníci ministerstiev. Potvrdzuje to názor, že nový premiér chce vzhľadom na budúce voľby pozornosť koncentrovať na seba ako volebného lídra a hlavnou úlohou vlády bude udržiavať štát v chode a namiesto veľkých reforiem pracovať na menších vylepšeniach.
Na čele ministerstva zahraničia napríklad známeho politika a predsedu socialistickej strany Lászlóa Kovácsa, ktorý odchádza na post eurokomisára, nahradí Ferenc Somogyi. Ten pracuje v maďarskej diplomacii od konca šesťdesiatych rokov. Je pomerne uznávaným diplomatom, ktorý sa zúčastnil na vyjednávaniach vstupu do NATO i EÚ.
Paradoxne odchádza liberálny minister hospodárstva István Csillag, ktorého odvolanie bolo oficiálnou príčinou vzbury menšej koaličnej strany a pádu premiéra Pétera Medgyessyho. Nahradí ho v odborných kruhoch uznávaný internetový podnikateľ János Kóka. (pm)