O vzrušenie sa ešte pred debatami postaral Bush, ktorý už druhýkrát tento rok prišiel na Floridu pomáhať ľuďom postihnutým hurikánmi. Biely dom tvrdí, že za tým nie je žiadna politika, iba úsilie prezidenta prejaviť účasť. Médiá a demokrati však za tým vidia jediné: Florida, kde sa včerajšia prvá debata konala, bude kľúčovým štátom tohtoročných volieb. Kto vyhrá Floridu, vyhrá asi aj celé voľby.
FOTO - REUTERS
George Bush a John Kerry už majú prvú televíznu debatu za sebou. Nadránom nášho času si to rozdali v basketbalovej hale University of Miami na tému Irak. Prvá debata mala byť o zahraničnej politike a bezpečnosti. Bolo jasné, že to bude predovšetkým slovná prestrelka o Iraku.
Kerry sa v posledných dňoch rozhodol pritvrdiť. Zariskoval a urobil z Iraku hlavný tromf kampane, napriek tomu, že Bush je práve v otázkach bezpečnosti najsilnejší.
Busha na mítingoch a v reklamách obviňuje, že ohrozuje národnú bezpečnosť, a naznačuje, že ďalšie štyri roky s týmto prezidentom by boli vlastne nebezpečenstvo. Tvrdí, že ako jediný si nevšíma, že v Iraku to ide dolu vodou. Žije vraj v nereálnom svete, ktorý mu do hlavy tlačia jeho poradcovia.
Bush zasa o Kerrym hovorí, že nemá dostatok sily a rozhodnosti, aby dokázal viesť krajinu v takých vážnych časoch. Obviňuje ho, že mení názor, ako fúka vietor. Bushovi poradcovia sa pred debatou zabávali, že veľa závisí od toho, ktorý Kerry sa postaví pred kamery. Republikáni dokonca hovoria, že Kerry sa nespráva dostatočne vlastenecky, lebo naznačuje, že by z Iraku zdupkal.
Analytici sa pritom zhodujú, že pokiaľ ide o Irak, rozdiel je viac-menej len v rétorike. A hlavne v tom, ako rozprávajú o rozhodnutiach spred roka. Keď ide o budúcnosť, Kerry a Bush ponúkajú takmer rovnaké recepty.
Bush naďalej trvá na tom, že útok na Saddáma Husajna bol neoddeliteľnou súčasťou vojny proti terorizmu, a keby sa na to neodhodlal, svet a zvlášť Amerika by boli v ohrození. Kerry, naopak, hovorí, že Bush išiel do vojny zbytočne, na základe zlých spravodajských informácií a bez podpory spojencov. Kerrymu z toho vychádza, že dnes je Amerika na tom horšie, ako bola pred vojnou, i keď pripúšťa, že odstránenie Saddáma svetu pomohlo. Toľko zásadné rozdiely v nazeraní na zahraničnú politiku.
Keď však ide o to, ako by sa to v Iraku malo skončiť, Kerry aj Bush hovoria v podstate to isté: keď sa situácia upokojí, môžeme sa postupne začať sťahovať. Dovtedy sa musia uskutočniť voľby, treba vycvičiť iracké bezpečnostné jednotky a nemôžu tam denne zomierať ľudia.
Jedným zo základných Kerryho problémov je, že do včera nedokázal ponúknuť nič iné. Na rozdiel od Busha len častejšie hovorí o čo najrýchlejšom odchode. Aj Kerry si však uvedomuje, že niečo iné je naznačovať to počas predvolebnej kampane a niečo iné rozhodnúť sa ako prezident. Odchod z Iraku je najhoršie zo zlých riešení.
MATÚŠ KOSTOLNÝ