Vojenský tribunál nemá jurisdikciu nad občanmi USA a na vznesenie obvinenia z velezrady sú potrební minimálne dvaja svedkovia, pričom ich nájdenie na nepriateľskom území nebude ľahké. Všetko je ešte komplikovanejšie, ak Američania bojovali proti Afgancom, ale nie vojakom USA.
Úvahy o ďalšom osude amerických talibov sa objavili po tom, čo Washington oznámil, že v Afganistane boli zadržaní traja bojovníci fundamentalistického hnutia, ktorí tvrdia, že sú Američania.
Jeden z nich, 20-ročný John Pillip Walker Lindh, dokonca tvrdí, že prežil krvavú väzenskú vzburu, pri ktorej zahynul aj agent Ústrednej spravodajskej služby (CIA).
"Myslím, že niekto z ministerstva spravodlivosti sa na to bude musieť veľmi pozorne pozrieť," povedal profesor práva Eric Muller z Univerzity Severná Karolína v súvislosti s otázkou možného stíhania Walkera. Ako dodal, tento postup by bol zložitý, keďže americká ústava na velezradu požaduje dvoch svedkov.
Akékoľvek stíhanie občanov USA je možné len pred civilnými súdmi, lebo vojenské tribunály prezidenta Georgea W. Busha sú vyhradené pre cudzincov, ktorí boli zapojení do teroristických aktivít, alebo ich podporovali, dodal profesor Georgetownskej univerzity Mark Tushnet.
Kontradmirál John Stufflebeem, zástupca riaditeľa operácií Zboru náčelníkov štábov, vyhlásil, že Walker "je niekto, kto tvrdí, že je americký občan. Toto tvrdenie je zatiaľ uznávané, kým nebudú zistené skutočnosti".
Ak sa potvrdí, že Walker je občan USA, jeho stíhanie narazí na viacero problémov, tvrdí profesor ústavného práva Stanford Levinson z Texaskej univerzity. "Ak sa nájdu dvaja americkí vojaci, ktorí ho videli strieľať na americké jednotky, to môže stačiť. Ale ak strieľal na Severnú alianciu, dostaneme sa späť k niektorým veľmi zložitým otázkam," povedal Levinson.
Muller súhlasí: "Prvý inštinkt mi hovorí, že streľba na vojakov Severnej aliancie by nebola zločinom. Prirovnal by som ho (Walkera) k žoldnierovi vo vojne niekoho iného. Ak by som sa chcel pripojiť k Francúzom bojujúcim proti Taliansku, je to moja vec," dodal.
"Otázka je, aký je jeho (Walkerov) štatút. Ak je vojnovým zajatcom, všetci talibovia spolu s ním sú vojnovými zajatcami, čo nastoľuje niekoľko otázok o tom, či je dodržiavaná Ženevská konvencia. Ak nie je vojnovým zajatcom, čo je potom? Zločinec? Biely dom nechce ísť touto cestou, lebo zločinci obyčajne majú práva," povedal Levinson.
Plán Bushovej administratívy pre stíhanie osôb, prijatý v rámci protiteroristickej kampane po udalostiach z 11. septembra, zrejme rátal so všetkými scenármi, s výnimkou jedného: americkými bojovníkmi na strane Talibanu.
"Pre amerického občana je zrejmým trestným prostriedkom stíhanie za velezradu pred federálnym súdom. Ide o hrdelný zločin, za ktorý možno udeliť trest smrti," vyjadril svoj názor profesor John Berrett. Pripomenul, že po druhej svetovej vojne sa niekoľko procesov za velezradu skončilo vynesením vysokých trestov pre amerických sabotérov, zatknutých pred tým, ako stihli uskutočniť svoje plány.
Muller však poukázal na ďalšie možné nedostatky v prípade proti Walkerovi - jeho vek a otázku, či nebol svojím okolím k činom nútený. "Všetko toto by musel prokurátor zvážiť pred rozhodnutím, či začať súdne stíhanie," dodal.