Do zariadenia sa dostávali poranené, vyčerpané jedince vypadnuté a vybraté z hniezd, alebo odobraté nelegálnym vlastníkom. Ako v prípade šestice orlov kráľovských v hodnote asi 600 000 korún, odobratých pašerákom. FOTO PRE SME -VERONIKA JANUŠKOVÁ
o," povedala rozčarovaná žena.
Takmer 20 rokov odnášali obyvatelia Košíc a okolia nájdené, zranené či choré vtáky do pohotovostného záchranného zariadenia a rehabilitačnej stanice pri Účelovom zariadení pre chov a choroby rýb, včiel a poľovnej zveri Univerzity veterinárskeho lekárstva v Rozhanovciach. Zachránili tu život niekoľkým stovkám vtákov. Jedinú inštitúciu tohto druhu na Slovensku ministerstvo životného prostredia zrušilo a zamestnanci v týchto dňoch svoje pracoviská likvidujú.
Vedúci zariadenia Ján Miško považuje rozhodnutie ministerských úradníkov za kruté. "Dlhé roky neuveriteľne tlačili, aby dosiahli zrušenie našich pracovísk," povedal Miško. "Situácia je o to horšia, že skoro sto percent vtákov nachádzaných ľuďmi, je chránená zákonom," hovorí Ján Lipták, ktorý v zariadení pracoval.
Do zariadenia sa dostávali postrelené, poranené, vyčerpané či nedospelé jedince vypadnuté a vybraté z hniezd, alebo odobraté nelegálnym vlastníkom. Ako v prípade šestice orlov kráľovských v hodnote asi 600 000 korún, odobratých policajtmi mužovi, ktorý ich mal na Slovensko prepašovať z Ukrajiny.
"V takej kvalite a s takým zázemím sa na Slovensku nikto nedokázal postarať o choré vtáky tak, ako naši ľudia v Rozhanovciach," skonštatoval rektor Univerzity veterinárneho lekárstva Rudolf Cabadaj. "Máme však aj iný problém. Čo bude s chovnou stanicou sokolov v Rozhanovciach. Ak ju ministerstvo takisto zruší, bude to ďalšia tragédia."
MIROSLAV SAMBOR