Areál západonemeckej ambasády v Prahe sa v lete 1989 zmenil na stanový tábor. FOTO - ARCHÍV
Denník Bild z neho neskôr urobil slávneho Muža z plota. Než fotografia mladíka, ktorý sa 20 minút škriabal na plot západonemeckej ambasády v Prahe, obletela svet, prežil si Michael Fleischman svoje. "Mal som 1,75 a plot bol trojmetrový. Hneď som vedel, že ho nezdolám," spomína dnes 49-ročný muž v rozhovore pre týždenník Der Spiegel na september 1989.
Nevzdal sa a tvrdohlavo sa škriabal za slobodou. Povedal si, že radšej umrie, ako by sa mal vrátiť. Nakoniec zasiahol muž z veľvyslanectva a československým policajtom tak vynadal, že sa pratali.
Dnes býva na okraji západného Berlína, v obci Westen Reinickendorf, len dva kilometre od bytu, z ktorého v roku 1989 utiekol. Má slušné zamestnanie, plat, z ktorého sa dá žiť, televízor a čiernu Škodu Octaviu, s ktorou veľa cestuje po Nemecku. Jeho druhá manželka, Poľka Uršula, mu práve pečie obľúbený jablkový koláč.
Prvé, čo na Západe prežil, bolo 15 minút slávy s Bildom. Novinári ho vyhľadali v utečeneckom tábore v Deggendorfe a rozmaznávali ho. Zaplatili mu hotel a nechali ho potriasať si ruky so stovkami zvedavcov. Práva na všetky fotografie im predal. To bolo naposledy, čo dostal niečo zadarmo.
Začínal ako strážnik v obchodnom dome za desať mariek na hodinu. Po dvoch rokoch o prácu prišiel a vyskúšal si život nezamestnaného. Nasledujúcich jedenásť rokov vystriedal niekoľko zamestnaní. Nakoniec dostal miesto v serióznej firme. To už mal 45 rokov.
Dnes definitívne vie, že Západ je dobrý len pre tých, ktorí sú ochotní podstúpiť tvrdú, hrboľatú a často beznádejnú cestu. "Mám sa lepšie ako v bývalej NDR, ale len preto, že som niečo preto urobil." Pre ľudí z Východu, ktorí sa len ponosujú, nemá porozumenie. Každý môže niečo dokázať, ak bude chcieť.
Robustný muž sa zahryzol do slobody a nepustil. Rozpráva drsne a bez emócií, ale keď spomína na okamihy, ktoré prežil na západonemeckom veľvyslanectve v Prahe, naskakuje mu husia koža a stráca reč.
On, rovnako ako tisíce ďalších utečencov z východného Nemecka, prežíva aj po pätnástich rokoch pocit slobody veľmi intenzívne. (mim)