Bol to Blairov návrat domov. Do Británie a predovšetkým k labouristom. Kulisy v tradične červených labouristických farbách, ktoré vystriedali zelenú či purpurovú scénu z minulých rokov, mali jasnú symboliku.
Blair parlamentné voľby vypíše pravdepodobne v máji budúceho roku. Pred bojom zrovnáva svoje šíky, prihovára sa pešiakom. Preto bol menej teatrálny, držal sa pri zemi a spomínal tých, čo roznášajú volebné letáky od dverí k dverám. Získal potlesk, nebolo to však burácanie ako na niektorých konferenciách v minulosti.
Ak pred voľbami v roku 1997 presviedčal na konferencii namiesto prítomných labouristov národ, že jeho strana sa zmenila a dokáže dobre spravovať veci verejné a podobne to spravil aj v roku 2001, tentoraz sa prihováral predovšetkým delegátom. Ak sa v minulosti mnohokrát dištancoval od starej, socialistickej labouristickej strany, teraz hľadá aj u týchto ľudí podporu a takmer vôbec nespomína jeho obľúbené zaklínadlo "new labour".
Tony Blair sa na výročnej konferencii labouristov rozhodol pre červenú farbu. FOTO - REUTERS
Premiér v strane nie je príliš obľúbený a po vojne v Iraku sa tieto pocity posilnili - podobne ako u verejnosti. Irak preto nemohol vynechať a priznal, že pred vojnou argumentoval nesprávnymi spravodajskými informáciami o zbraniach hromadného ničenia. Slovo prepáčte z prejavu na poslednú chvíľu vynechal. "Sorry" nemalo byť ospravedlnením za Irak, ale za to, že táto vojna tak veľmi rozdelila verejnú mienku, vysvetľoval novinárom neskôr.
Môže vás stáť Irak víťazstvo vo voľbách, ktoré by bolo už tretie za sebou? spýtali sa Blaira v televíznom štúdiu po vystúpení. "Som presvedčený, že ľudia volia na základe iných kritérií," odpovedal a vysypal tradičnú labouristickú agendu: "Volia podľa sily ekonomiky, počtu nových pracovných miest, obrovských investícií do zdravotníctva a školstva."
Blair na konferencii predniesol 10 labouristických priorít, s ktorými vyrážajú do volebného boja, jeho vystúpenie však utkvie v pamäti skôr tým, že ho dvakrát prerušili demonštranti proti vojne v Iraku a zákazu lovu na líšky.
Hoci posledné prieskumy verejnej mienky priali opozičným konzervatívcom, labouristi berú víťazstvo vo voľbách takmer ako samozrejmosť a Blair podľa toho, ako včera vystupoval, ani s ničím iným neráta.
Manifest napríklad sľubuje podporu ľuďom, ktorí si prvýkrát kupujú dom, skrátenie čakania na operácie v nemocniciach na najviac 18 týždňov a výber nemocnice podľa svojho výberu, pracujúcim rodičom pomoc štátu pri starostlivosti o malé deti.
Lietajúci premiér, ktorý rieši globálne otázky, sa v Brightone otočil čelom k domácim problémom. Nasledujúce mesiace bude lietať viac po Británii.