O tom, kto ich držal, sa nevie takmer nič. Obe ženy hovoria, že svojim únoscom nikdy nevideli do tváre a väčšinu času mali zaviazané oči. Stále ich držali spolu a na rovnakom mieste.
Správali sa k nim vraj slušne. Na konci sa im únoscovia ospravedlnili a podarovali im desať zväzkov Koránu s anglickým výkladom. Boli momenty, keď sa Simony báli o svoje životy, ale aj chvíle, keď sa pustili do smiechu.
Taliansko má po dvoch zabitých rukojemníkoch konečne happy end. A patrične to oslavuje. Keď lietadlo s oslobodenými rukojemníčkami včera pred polnocou pristávalo na letisku v Ríme, večné mesto, vrátane Kolosea, bolo slávnostne osvetlené. Tešilo sa celé Taliansko.
Na letisku neboli len príbuzní humanitárnych pracovníčok, ale aj politici. Premiér Silvio Berlusconi sa objímal so šéfom talianskeho Červeného kríža a nadšene hovoril o jednote, s ktorou Taliansko čelilo kríze.
Najsilnejšie emócie však patrili Simonám. Najprv ich al-Džazíra ukázala ešte v Iraku. Mali čierne závoje ako moslimské ženy. Trčali im len oči, po chvíli závoje sňali a usmiali sa. Torrettaová po arabsky poďakovala, Pariová mlčala.
Potom Simony ukázali na letisku v Ríme. Mali oblečené svetlé dlhé šaty orientálneho strihu, držali sa za ruky a stále sa usmievali. Torrettaová sa vrhla matke okolo krku so slovami: "Mami, prepáč mi tú bolesť."
Všetko naživo vysielala talianska televízia, pred domami oboch žien, v Ríme a Rimini sa zhromaždili ľudia a blahoželali ich rodinám.
Ani jedna z nich nechcela hovoriť o okolnostiach svojho únosu, viac zrejme povedia pred rímskym sudcom.
Talianske médiá včera do podrobností rozoberali návrat Pariovej a Torrettaovej. Len konzervatívny denník Il Folio vyšiel s titulkom: Neoslavujme. Noviny tvrdia, že za ženy bolo zaplatené výkupné a to nie je dôvod na oslavy.
Inú podobu mal návrat zo zajatia pre irackých kolegov Talianok. "Vyložili ma na bagdadskej ulici, zobral som si taxík a prišiel som domov," povedal AP Mahnaz Assám.
( čtk, reuters, mik)