Simona Pariová (vľavo) a Simona Torrettová sú už doma. Na letisko prišla aj Torrettovej mama Annamaria.
FOTO - ČTK/AP
Žiadna z podmienok, ktoré stanovili ich únoscovia, však nebola splnená. Prečo teda zmenili názor? Zapôsobili na nich všemožné moslimské delegácie, vyjednávači, alebo si dali dobre zaplatiť?
Zaplatili sme výkupné a nehanbíme sa za to, hlásala včera prvá strana talianskeho denníka La Reppublica. Šéf diplomacie Franco Frattini poprel špekulácie, že za život dvoch žien zaplatili milión dolárov. Predseda zahraničného výboru talianskeho parlamentu Gustavo Selva však povedal, že výkupné zaplatili.
Ak Taliansko skutočne zaplatilo, zachránilo život dvom humanitárnym pracovníčkam (čo je chvályhodné), ale z ostatných cudzincov v Iraku urobilo lákavé terče pre únoscov. Výkupné vyplatené únoscom je totiž ustupovaním vydieračom a veľmi nebezpečný precedens.
Taliansko bolo pritom jednou z krajín, ktoré kritizovali Filipíny, keď ustúpili teroristom a stiahli sa z Iraku. Vtedy Rím hovoril: s teroristami sa nerozpráva.
Premiér Berlusconi aj preto teraz radšej hovorí o 16 kolách vyjednávaní a úlohe tajnej služby. Pozitívny vplyv zákulisných vyjednávaní, spravodajských informácií, kontaktov moslimských klerikov z Talianska a zrejme aj angažovanosť Jordánska nikto nespochybňuje. Ale nikto zatiaľ nerozplynul podozrenie, že koncovkou celého procesu boli peniaze.
Agentúra Reuters cituje pracovníka britskej bezpečnostnej služby, ktorý hovorí, že obchodovanie s rukojemníkmi je v Iraku "výborný biznis" a predpokladá, že teraz ešte vzrastie.
Podľa neho je 90 percent únosov v Iraku motivovaných finančne. Ak únoscovia do 72 hodín nedostanú peniaze, predajú rukojemníka militantom. Tí z nich potom urobia nástroj na politické vydieranie. Tvrdí tiež, že v Iraku sa výkupné platí bežne, len o tom nikto nechce hovoriť. Platia aj vlády, ale nepriamo: prostredníctvom moslimských organizácií či kmeňových vodcov. Peniaze si rozdelia únoscovia a časť ide na zbrane.
Po prepustení Talianok si určite vydýchol premiér Berlusconi, do nepríjemnej situácie sa dostal Tony Blair. Brat Kena Bigleyho tvrdí, že pre prepustenie jeho brata nerobí nič. Blair tiež hovorí o zákulisných rokovaniach, ale nechce nič sľubovať.
JANA MIKUŠOVÁ