Girgios Alogoskoufis, grécky minister hospodárstva. FOTO - ČTK
Fond súdržnosti zahŕňa peniaze, ktorými únia poskytuje chudobnejším krajinám únie, aby mohli dohnať vyspelejšie štáty. Týkajú sa dopravy a ekológie. Podľa pravidiel únie však môže byť tok týchto peňazí zastavený, pokiaľ ich adresát prehliada rozpočtové pravidlá.
Revízia gréckeho rozpočtového deficitu minulý týždeň ukázala, že schodok presiahol tri percentá hrubého domáceho produktu, čo je limit pre vstup do eurozóny. Grécko podľa opravených údajov prekračovalo limit od roku 2000 do roku 2003. Euro krajina prijala v roku 2001.
Podľa hovorcu komisie pre regionálnu politiku zatiaľ definitívne rozhodnutie o Grécku v komisii nepadlo. Dodal, že Grécko tento rok požiadalo zhruba o tretinu z 563 miliónov eur, ktoré má k dispozícii na tento rok.
Revízie gréckeho rozpočtového hospodárenia už vyvolali ostrú kritiku od komisie i Európskej centrálnej banky. Ekonómovia teraz pripúšťajú, že krajina nezískala miesto v eurozóne zaslúžene. To by mohlo vrhnúť tieň i na celý projekt jednotnej meny, ktorú chcú na konci desaťročia prijať i nové členské štáty únie.
Konzervatívna grécka vláda, ktorá odhalila účtovné podvody predchádzajúcich vládnych socialistov, medzitým oznámila tvrdé reštrikcie v rozpočte na rok 2005 a zvýšenie priamych a nepriamych daní. Cieľom je dostať pod kontrolu deficit verejných financií.
Hlavným cieľom gréckej vlády je znovu obnoviť dôveryhodnosť Grécka na domácom aj medzinárodnom poli. "Nebudeme nič zakrývať, ani nič prikrášľovať", povedal Girgios Alogoskoufis, grécky minister hospodárstva. Reakcia Európskej komisie na zakrývanie a prikrášľovanie hospodárskych údajov Grécka v rokoch 2000 až 2003 závisí práve od dôveryhodnosti gréckeho rozpočtu na rok 2005. (čtk, reuters)