Pomoc: biomasa, fytomasa a dendromasa

Ekologicky orientovaní odborníci považujú súčasný spôsob využívania zdrojov Zeme za dlhodobo neudržateľný. Mali by sme zabezpečiť využívanie týchto zdrojov tak, aby sme zároveň neohrozili ich možné využívanie budúcimi generáciami.

Názory odborníkov na využívanie obnoviteľných zdrojov sa však tiež líšia.

"Alternatívy využívania slnečnej energie alebo vetra, ktorým osobne fandím, sú v súčasnosti z pohľadu potrieb energetiky a z pohľadu vedeckých poznatkov nezaujímavé," povedal v roku 1998 Jozef Valach.

"Európska komisia v roku 1997 navrhla, aby príspevok obnoviteľných zdrojov energie na celkovej spotrebe energie do r. 2010 stúpol na 12 %. Predpokladá sa, že do r. 2020 budú tieto zdroje v Európe najväčším primárnym zdrojom energie, a do r. 2060 by mohli uspokojovať až 50 % svetového dopytu po energii," v roku 1997 povedal John Green zo škótskej organizácie Priatelia Zeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Európe, ale aj inde vo svete sú dnes závažné ekonomické a ekologické dôvody na využívanie obnoviteľných zdrojov surovín a energie. Najpádnejšími sú rýchly rast svetovej populácie, vyčerpávanie zdrojov fosílnych palív, nedostatočná bezpečnosť jadrových elektrární, znečistenie pôdy, vody a vzduchu s následným poškodzovaním až odumieraním lesov, ktoré má nepriaznivý vplyv na zdravotný stav obyvateľov, globálny úbytok lesov, a rozširovanie púští, produkcia skleníkových plynov (CO 2 , CO, NOx, CH 4 ...) a porušovanie ozónovej vrstvy, ktoré môžu viesť až k zmenám zemskej klímy s vážnymi globálnymi dôsledkami.

Slovensko produkuje iba 10 % energie z vlastných zdrojov. Zvyšok dováža, hlavne ropu a zemný plyn z Ruska. Ceny fosílnych palív nie sú u nás liberalizované a sú priamo a nepriamo dotované. Štát však nevytvára fondy na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Práve preto je návratnosť investícií do energetiky na báze OZE a úspor energie neúnosne dlhá. Odborníci odporučujú do r. 2010 znížiť spotrebu energie v SR o 49 %, nevyrábať jadrovú energiu a zvýšiť využívanie OZE o 356 %. Zníženie spotreby energie by nemalo mať vážny vplyv na životný štandard obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Biomasa je obnovujúci sa zdroj surovín rastlinného a živočíšneho pôvodu, vhodný na priemyselné a energetické využitie. Pre rastlinnú biomasu (slama a pod.) sa používa tiež názov fytomasa a pre lesnú biomasu (drevo, konáre...) názov dendromasa. Biomasa je najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie a surovín. Výhrevnosť dreva a slamy je 12 až 15 MJ/kg hnedého uhlia 10-16 MJ/kg.

Ušľachtilé palivá z biomasy: bioplyn (podobný zemnému plynu), bionafta (palivo do dieselových motorov), etanol - lieh (prídavok do benzínu), plyn (palivo pre kotly, turbíny i motory).

Dnes má tento materiál veľký význam v Afrike, Indii, Číne a okrajovo aj v iných oblastiach - rozvojových krajinách. Priemyselná revolúcia založená na energii z uhlia a neskôr ropy vytlačila v Európe aj u nás biomasu z jej pôvodných pozícií.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred 50 - 60 rokmi bola biomasa významným zdrojom energie na Slovensku. Dnes sa pre energetické účely využíva palivové drevo, odpady v drevospracujúcom a celulózo-papierenskom priemysle. V súvislosti so zvyšovaním cien uhlia sa zvýšil záujem o spaľovanie odpadov z ťažby lesa. V domácnostiach sa však drevo spaľuje prevažne v kotloch a kachliach konštruovaných na spaľovanie uhlia, teda s nízkou účinnosťou a ekologicky nevyhovujúcim zložením dymových plynov. Energeticky sa nevyužíva prebytočná slama, tekuté exkrementy hospodárskych zvierat (bioplyn) a tuhé domové odpady. Zoltán Kontár,

D. Ďurišová, Kristína Mihalčíková, Katarína Bogádyová, Lenka Barienčíková, Kristína Slobodová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu