Názory odborníkov na využívanie obnoviteľných zdrojov sa však tiež líšia.
"Alternatívy využívania slnečnej energie alebo vetra, ktorým osobne fandím, sú v súčasnosti z pohľadu potrieb energetiky a z pohľadu vedeckých poznatkov nezaujímavé," povedal v roku 1998 Jozef Valach.
"Európska komisia v roku 1997 navrhla, aby príspevok obnoviteľných zdrojov energie na celkovej spotrebe energie do r. 2010 stúpol na 12 %. Predpokladá sa, že do r. 2020 budú tieto zdroje v Európe najväčším primárnym zdrojom energie, a do r. 2060 by mohli uspokojovať až 50 % svetového dopytu po energii," v roku 1997 povedal John Green zo škótskej organizácie Priatelia Zeme.
V Európe, ale aj inde vo svete sú dnes závažné ekonomické a ekologické dôvody na využívanie obnoviteľných zdrojov surovín a energie. Najpádnejšími sú rýchly rast svetovej populácie, vyčerpávanie zdrojov fosílnych palív, nedostatočná bezpečnosť jadrových elektrární, znečistenie pôdy, vody a vzduchu s následným poškodzovaním až odumieraním lesov, ktoré má nepriaznivý vplyv na zdravotný stav obyvateľov, globálny úbytok lesov, a rozširovanie púští, produkcia skleníkových plynov (CO 2 , CO, NOx, CH 4 ...) a porušovanie ozónovej vrstvy, ktoré môžu viesť až k zmenám zemskej klímy s vážnymi globálnymi dôsledkami.
Slovensko produkuje iba 10 % energie z vlastných zdrojov. Zvyšok dováža, hlavne ropu a zemný plyn z Ruska. Ceny fosílnych palív nie sú u nás liberalizované a sú priamo a nepriamo dotované. Štát však nevytvára fondy na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Práve preto je návratnosť investícií do energetiky na báze OZE a úspor energie neúnosne dlhá. Odborníci odporučujú do r. 2010 znížiť spotrebu energie v SR o 49 %, nevyrábať jadrovú energiu a zvýšiť využívanie OZE o 356 %. Zníženie spotreby energie by nemalo mať vážny vplyv na životný štandard obyvateľov.
Biomasa je obnovujúci sa zdroj surovín rastlinného a živočíšneho pôvodu, vhodný na priemyselné a energetické využitie. Pre rastlinnú biomasu (slama a pod.) sa používa tiež názov fytomasa a pre lesnú biomasu (drevo, konáre...) názov dendromasa. Biomasa je najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie a surovín. Výhrevnosť dreva a slamy je 12 až 15 MJ/kg hnedého uhlia 10-16 MJ/kg.
Ušľachtilé palivá z biomasy: bioplyn (podobný zemnému plynu), bionafta (palivo do dieselových motorov), etanol - lieh (prídavok do benzínu), plyn (palivo pre kotly, turbíny i motory).
Dnes má tento materiál veľký význam v Afrike, Indii, Číne a okrajovo aj v iných oblastiach - rozvojových krajinách. Priemyselná revolúcia založená na energii z uhlia a neskôr ropy vytlačila v Európe aj u nás biomasu z jej pôvodných pozícií.
Ešte pred 50 - 60 rokmi bola biomasa významným zdrojom energie na Slovensku. Dnes sa pre energetické účely využíva palivové drevo, odpady v drevospracujúcom a celulózo-papierenskom priemysle. V súvislosti so zvyšovaním cien uhlia sa zvýšil záujem o spaľovanie odpadov z ťažby lesa. V domácnostiach sa však drevo spaľuje prevažne v kotloch a kachliach konštruovaných na spaľovanie uhlia, teda s nízkou účinnosťou a ekologicky nevyhovujúcim zložením dymových plynov. Energeticky sa nevyužíva prebytočná slama, tekuté exkrementy hospodárskych zvierat (bioplyn) a tuhé domové odpady. Zoltán Kontár,
D. Ďurišová, Kristína Mihalčíková, Katarína Bogádyová, Lenka Barienčíková, Kristína Slobodová