Scotland Yard- slávni londýnski policajti majú záhadný názov

Prečo sa londýnska metropolitná polícia nazýva Scotland Yard? Dodnes je to nevyjasnený "prípad" a pravdepodobne sa to už ani nikdy nedozvieme. Organizácia, ktorá má také jasné poslanie - strážiť bezpečnosť - má svoju milú záhadu. Ale sú aj iné, ktoré ...

Prečo sa londýnska metropolitná polícia nazýva Scotland Yard? Dodnes je to nevyjasnený "prípad" a pravdepodobne sa to už ani nikdy nedozvieme. Organizácia, ktorá má také jasné poslanie - strážiť bezpečnosť - má svoju milú záhadu. Ale sú aj iné, ktoré si takýto prívlastok nezaslúžia. Napríklad Jack Rozparovač, ktorého nikdy nepolapili. Prví policajti vyrazili do londýnskych ulíc pred 185 rokmi.

V novinách sa hneď potom objavili sťažnosti, že policajtov nikto nevidel na miestach, kde ich bolo najviac treba. Londýn bol vtedy nebezpečným mestom s vykričanými štvrťami a ulice často ovládali davy rabujúcich chudobných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V začiatkoch mali policajti problémy najmä s vlastnou disciplínou a s alkoholom. Založenie Scotland Yardu v roku 1829 presadil vtedajší minister vnútra a neskorší premiér Robert Peel. Až vtedy sa políciu podarilo zorganizovať, obliecť do jednotných uniforiem, rozdeliť ju postupne do rôznych jednotiek.

Prečo však Scotland Yard? Vysvetlenia sú dve. Prvá verzia hovorí, že zakladajúci šéfovia Scotland Yardu získali pre londýnsku metropolitnú políciu budovy v centre mesta na pozemku, kde stál v 12. storočí palác, ktorý patril škótskym kráľom. Nazývali ho ako svoju domovinu Scotland.

Podľa druhého vysvetlenia sa priestory za budovou nazývali Great Scotland Yard. Nesúviselo to vraj vôbec so Škótskom, ale s bohatým mužom s menom Adam Scot, ktorému v stredoveku tieto pozemky patrili. Názov Scotland Yard sa tak silno dostal do povedomia ľudí, že keď sa v roku 1890 presťahoval do väčších priestorov, začalo sa mu hovoriť len Nový Scotland Yard. A tento názov platí aj po poslednom sťahovaní v roku 1967.

SkryťVypnúť reklamu

Scotland Yard to nemá v metropole Veľkej Británie jednoduché ani dnes. V multikultúrnom Londýne žije asi osem miliónov ľudí, na ktorých dohliada okolo 38-tisíc policajtov. Majú toho dosť - okrem klasického zločinu je to aj boj proti terorizmu, dlhoročné skúsenosti majú so severoírskou IRA, strážia kráľovskú rodinu (pomerne neúspešne, do kráľovských priestorov sa votrelo v posledných rokoch pomerne veľa provokatérov a novinárov), diplomatov, politikov, celebrity. Bojujú proti futbalovým chuligánom, ruskej, čínskej či nigérijskej mafii a snažia sa riadiť večne upchaté ulice hlavného mesta.

Dovedna je to toľko, že Scotland Yardu sa vždy ujde kritika - v posledných rokoch za inštitucionálny rasizmus, neobjasnené vraždy známych ľudí a neschopnosť preniknúť do siete gangov a mafií prisťahovaleckých komunít.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkým výhradám to však je organizácia, ktorá sa stala vzorom pre mnohé policajné zbory na celom svete. Už od začiatku si Briti zakladali na prevencii a pokojnom vystupovaní. To je dodnes poznávací znak britských policajtov. Vo svete sa stali populárni a ich klobúk sa stal turistickým suvenírom. Typický "bobby" je ozbrojený len obuškom a slzotvorným plynom a pre ľudí na ulici je skôr radcom ako represívnou zložkou. V Scotland Yarde vznikol tiež jeden zo známych policajných stereotypov - spolupráca staršieho a mladšieho, funkčne nižšieho vyšetrovateľa.

V civile sa po Londýne detektívi pravidelne začali pohybovať od roku 1842. Zrejme najslávnejší kúsok sa podaril 20 rokov potom policajtovi, ktorý na londýnskej medzinárodnej výstave pózoval ako socha a chytil zlodeja priamo pri čine.

SkryťVypnúť reklamu

Fotografie najhľadanejších zločincov zverejňujú od roku 1862 - momentálne je na internetovej stránke Scotland Yardu i fotografia slovenského občana, hľadaného v súvislosti so znásilnením slovenskej au-pair.

Odtlačky prstov prvýkrát policajti predložili ako dôkaz v roku 1902 - páchateľa súd uznal vinným z vlámania.

Najslávnejšou zložkou Scotland Yardu je prepadová, alebo lietajúca jednotka, ktorá vznikla v roku 1919 a rieši najťažšie prípady, ozbrojené prepady a vraždy. Na začiatku mala 12 detektívov a názov si vyslúžila tým, že mohla operovať v ktoromkoľvek z policajných obvodov. Ako prvá od roku 1927 používala autá. V Británii ju preslávil v sedemdesiatych rokoch televízny seriál. Detektívov predstavil ako "drsňákov" s výzorom rugbyových hráčov, ktorí pohotovo zasahujú na rýchlych autách a po službe idú na pivo. Dnes táto jednotka postupuje ináč, určite aj preto, že jej šéfuje žena.

SkryťVypnúť reklamu

Lietajúca jednotka vždy mala dobré kontakty na podsvetie a platených informátorov. Vyšetrovania v sedemdesiatych rokoch však ukázali, že mnoho detektívov sa nechávalo uplácať, najmä od majiteľov porno podnikov vo výstrednej štvrti Soho. Šéf lietajúcej jednotky, superintendent Ken Drury a 12 detektívov za prijímanie úplatkov skončilo vo väzení.

Sú tu však aj úspechy, naposledy sa v máji podarilo na letisku Heathrow zamedziť jednej z najväčších lúpeží zlata a bankoviek za 80 miliónov libier.

Zajtra - Východní Nemci na veľvyslanectvách

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu