Keby sa správa potvrdila, išlo by o prvý známy prípad prenosu tejto choroby z človeka na človeka. Doteraz sa nepredpokladalo, že takýto prenos je možný.
Thajské úrady však uviedli, že ide o ojedinelý incident v rámci rodiny, ktorý "by nemal predstavovať zásadné nebezpečenstvo pre zdravie verejnosti." S tým podľa thajskej vlády súhlasia i predstavitelia WHO, ktorí sa podieľajú na prešetrovaní prípadu. Žena zomrela 20. septembra, jej dcéra o týždeň skôr.
Thajské ministerstvo zdravotníctva včera potvrdilo, že príčinou úmrtia matky bola skutočne infekcia vírusom H5N1 spôsobujúcim vtáčiu chrípku, a registruje ju ako desiatu obeť choroby v krajine. Jedenásťročné dievča je však naďalej vedené ako pravdepodobný prípad. Jej telo bolo spálené predtým, ako jej urobili potrebné testy, napísala agentúra AP.
Matka s dcérou nežila, pretože pracovala na inom mieste, prišla ju však navštíviť po jej hospitalizácii. Thajské úrady zdôrazňujú, že pokiaľ sa skutočne žena od dievčatka infikovala, bolo to pri veľmi blízkom kontakte. Mohla sa však nakaziť tiež priamo v prostredí dediny v provincii Kampchéngchet, kde jej dcéra bývala.
Od minuloročného decembra bolo úmrtie na vtáčiu chrípku hlásené z Thajska a Vietnamu, kde si vyžiadala celkovo 29 ľudských životov a desiatky chorých. Pacienti sa však spravidla infikovali od hydiny, hoci u niektorých Vietnamcov bolo podozrenie na prenos choroby z človeka na človeka. Experti sa obávajú možnej mutácie vírusu vtáčej chrípky a jeho spojenie s vírusom bežnej chrípky, ktorej výsledkom by bola forma ľahko prenosná medzi ľuďmi. Potom by hrozilo riziko pandémie podobnej napríklad epidémii španielskej chrípky, ktorá v roku 1918 zahubila vo svete 40 miliónov ľudí.