Na snímke z amatérskeho videozáznamu, ktorý poskytla BBC, podáva minister Jack Straw (vpravo) ruku prezidentovi Mugabemu (vľavo, sediaci).
FOTO - TASR/EPA
e pôdy usídlencom bielej pleti a za porušovanie ľudských práv.
Televízia BBC šéfa diplomacie nafilmovala, ako si pri prijatí podáva s prezidentom ruku a hovorí mu, že je dobre, že ho vidí. Straw vyhlásil, že na mieste bola dosť veľká tma a že považoval za zdvorilosť podať ruku niekomu, kto bol blízko. Až potom sa podľa neho ukázalo, že to bol Mugabe.
K stretnutiu došlo na recepcii, ktorú v New Yorku podával juhoafrický prezident Thabo Mbeki. Z politických kruhov preniklo, že Straw nechcel ohrdnúť hostiteľom. "Nechcel robiť scény, ale to neznamená zmenu politiky voči Zimbabwe," povedal nemenovaný zdroj.
Zimbabwe je bývalá britská kolónia. Nezávislosť získala v roku 1980. V roku 2002 bola pozastavená tejto krajine účasť na stretnutiach britského Spoločenstva. Dôvodom boli sporné okolnosti prezidentských volieb, v ktorých Mugabe zvíťazil. Na rozpory poukázali medzinárodní pozorovatelia, hlavne však pozorovatelia z členských krajín Spoločenstva.
Naposledy bol za Mugabeho kritizovaný francúzsky prezident Jacques Chirac. Ten minulý rok pozval kontroverzného prezidenta na francúzsko-africký summit napriek tomu, že Mugabe má pre porušovanie ľudských práv vstup na územie Európskej únie zakázaný.
(čtk, reuters)