Vzdelanostná úroveň v krajinách OECD sa zvyšuje

PARÍŽ - Viac ľudí na svete absolvuje univerzitné vzdelanie a inú formu vyššieho vzdelania ako kedykoľvek predtým. Vyplýva to z výročnej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) týkajúcej sa vzdelania Education at a Glance.

Pokrok však nie je vo všetkých krajinách rovnaký a niektoré výrazne zaostávajú, čo potenciálne ohrozuje ich schopnosť v budúcnosti udržať krok s ekonomickým a spoločenským pokrokom. Slovensko patrí v rámci štátov OECD s priemerne 15,1 roku medzi trojicu krajín s najkratším časom celkovej školskej dochádzky. Ešte kratšie sa ľudia inštitucionálne vzdelávajú v Luxembursku (14,4 roka) a najkratšie v Mexiku (12,9 roka). Priemer v OECD je 17,2 roka. Najdlhší priemer návštevy škôl majú Austrálčania (21,1 roka), Briti (20,4 roka) a Švédi (20,1) roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo výdavkoch na študenta na všetkých stupňoch vzdelania je SR pri 3000 dolároch na hlavu (okolo 96.000 Sk) tiež pri konci tabuľky spolu s Poľsko a Mexikom. Na opačnom póle jednoznačne vedú Spojené štáty s 10.871 dolármi (skoro 340.000 Sk). Stredné priečky obsadili s výdavkami 8000 dolárov (256.000 Sk) Rakúsko, Dánsko a Nórsko. V členských krajinách OECD navštevuje v priemere polovica mladých dospelých ľudí počas svojho života univerzitu alebo inú vzdelávaciu inštitúciu, ktorá ponúka obdobnú kvalifikáciu. V priemere 32 percent ich dosiahne prvý vysokoškolský stupeň, no tento pomer siaha od 20 percent v Rakúsku, Českej republike, Nemecku a Švajčiarsku po 45 percent v Austrálii a Fínsku.

Takmer všetky krajiny OECD zaregistrovali za uplynulé desaťročie rast vzdelanostnej úrovne svojho obyvateľstva. V niektorých z nich bol nárast dokonca výrazný. Zápisy na terciárne vzdelanie, ktoré zahŕňa vysokoškolské vzdelanie a odborné štúdium, sa medzi rokmi 1995 až 2002 zvýšilo o viac ako 50 percent v Českej republike, Grécku, Maďarsku, na Islande, v Kórei a Poľsku a o viac ako 20 percent v Austrálii, Fínsku, Írsku, Mexiku, Portugalsku, Španielsku, Švédsku a vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko, Francúzsko a Nemecko sú jediné krajiny, ktoré nevykázali nijaké zvýšenie, hlavne preto, že zvyšujúci sa počet zápisov neudržal úroveň s poklesom demografickej krivky.

V ôsmich krajinách OECD má 20 a viac percent od 20- do 24-ročných nanajvýš nižšiu stredoškolskú kvalifikáciu a vo vzdelávaní ďalej nepokračuje. Najmenej výhodnú pozíciu má Mexiko so 70 percentami, nasleduje Turecko (56 percent), Portugalsko (47 percent), Španielsko (32 percent), Island (29 percent), Taliansko (25 percent), Holandsko (21 percent) a Luxembursko (20 percent). Dosiahnutá nižšia vzdelanostná úroveň sa v 19 z 27 krajín, ktoré štatistika zahŕňa, týka vo väčšej miere mužov ako žien a osobitne sú to Grécko, Island, Írsko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko.

Správa Education at a Glance zdôrazňuje faktory ovplyvňujúce budúcu ponuku kvalifikovaných ľudí a vzťah medzi dosiahnutým vzdelaním, zamestnaním a príjmami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu