Napriek výzvam ministra školstva Martina Fronca o zastavení vyberania poplatkov za externé štúdium a kontrolám ministerstva školstva, vysoké školy vo vyberaní poplatkov cez rôzne organizácie a nadácie pokračujú.
Všetci študenti, ktorí za "organizáciu" či "administráciu" štúdia nezaplatili, dostávajú v týchto dňoch výzvy, aby dlžoby uhradili.
Zaplať, inak pôjdeš na súd
"Pred nástupom na štúdium boli všetci prijatí uchádzači oboznámení s tým, že bakalárske štúdium práva s využitím organizačných služieb Akadémie vzdelávania môžu absolvovať iba tak, že budú uhrádzať náklady na technické a materiálne zabezpečenie štúdia... Pretože sumu 33 000 korún za prvý ročník štúdia ste do dnešného dňa neuhradili, dovoľujem si vás touto cestou požiadať o doručenie uvedeného obnosu dlžnej sumy 33 000 korún spolu s 13% úrokom z omeškania," píše sa vo výzve "neplatičom" za štúdium práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Výzva sa končí hrozbou, že ak študenti sumu do konca septembra neuhradia, bude od nich vymáhaná súdnou cestou.
Študent prvého ročníka sa pýta, ako je to možné: "Prečo právnická fakulta nevybavila štúdium v Bratislave, ale znovu bude prebiehať v priestoroch Kaskád? Veď za študentov externého štúdia dostala peniaze."
Dekan Právnickej fakulty UK Marián Vrabko tvrdí, že v danom prípade ide o občiansko-právny vzťah medzi študentmi a Akadémiou vzdelávania. "Nezrovnalosti vyplývajúce zo zmlúv si musia študenti riešiť s Akadémiou vzdelavánia," povedal.
Zaplať, inak nedostaneš skúšku
Podľa informácií denníka SME poplatky od externistov nepriamo pýta aj Pedagogická fakulta UK. Študenti odboru sociálna práca sa dobrovoľne majú zúčastniť kurzu, ktorý stojí 12 000 korún. Organizuje ho OZ Sociálna práca. Háčik je v tom, že ak sa ho nezúčastnia, nemôžu urobiť skúšku, a teda nemôžu postúpiť do vyššieho ročníka.
"Keď sme sa profesorov na zápise pýtali, čo máme robiť, povedali, že sa k žiadnemu občianskemu združeniu nebudú vyjadrovať," konštatujú študenti, ktorí teraz nevedia, čo robiť.
Zástupcovia ministerstva školstva hovoria, že v oboch prípadoch ide o porušovanie zákona tretími osobami mimovysokoškolskými inštitúciami. "Urobili sme to, čo bolo možné - podali sme príslušné trestné oznámenie. Odporúčame každému študentovi, ktorý je postihnutý podobnými praktikami, aby trval na svojom práve voči vysokej škole, od ktorej má prijímací dekrét, na bezplatné poskytovanie vysokoškolského vzdelávania," povedal generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl Peter Mederly. Dodal, že ak to niektorá vysoká škola odmietne, vystavuje sa riziku súdneho postihu i potenciálneho postihu zo strany ministerstva školstva.
Zjednodušene povedané, študenti prijatí na externé štúdium by sa nemali dať nahovoriť na podpísanie žiadnej zmluvy.
Zaplať, inak vyletíš
Na zaplatenie školného za externé štúdium, tentoraz doktorandského, vyzýva aj Ekonomická univerzita v Bratislave, a to vo výške 12 500 korún. Vo výzve sa píše, že ak študenti nezaplatia, budú zo štúdia vylúčení.
Podľa ministerstva školstva je to však v tomto prípade v poriadku. "Školné za externé doktorandské štúdium je v poriadku, ak ide o štúdium podľa predchádzajúcich predpisov, lebo zákon ho umožňoval," uzatvára P. Mederly.