papier, neviete, čo s tým?" volalo niekoľko ľudí aj do redakcie SME.
Niektoré školy sa však rozhodli peniaze z poukazov naplno využiť. Napríklad ZŠ Svätého Vincenta de Paul v Bratislave urobila doslova kampaň. "Riaditeľka nás zvolala do telocvične a rozprávala nám, čo to vzdelávací poukaz je a na čo ho môžeme použiť," hovorí otec jedného zo žiakov. "Zdôrazňovala, že najlepšie urobíme, ak ho dáme škole, že pripravili množstvo krúžkov. Len raz akoby mimochodom dodala, že ho môžeme dať aj niekomu inému." Podobne to prebiehalo aj na ZŠ Veternicovej v Bratislave.
,,Bohužiaľ, aj k nám sa dostávajú informácie, že niektoré školy neprimerane nútia rodičov, aby si za poskytovateľa mimoškolského vzdelávania vybrali práve domovskú školu," súhlasí štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth. Niektoré školy dokonca ani nedali vzdelávacie poukazy do rúk všetkým svojim žiakom - automaticky si ich presunuli do svojho vlastníctva. Poukazy vydali len rodičom, ktorí si ich prišli do školy osobne vyzdvihnúť. Našli sa aj školy, ktoré neumožnili centrám voľného času alebo iným subjektom zverejniť potrebné informácie vo svojich priestoroch.
,,Všetky takéto aktivity, ktoré popierajú slobodnú voľbu rodiča, hodnotíme ako neprimeraný nátlak zo strany škôl. Školy by sa mali presadiť v čestnej férovej súťaži a nezneužívať svoje postavenie," konštatuje F. Tóth a zdôrazňuje, že rodič má zákonné právo dostať poukaz do rúk a slobodne sa rozhodnúť, akého poskytovateľa mimoškolského vzdelávania si vyberie."
Niektorých rodičov škrie, že poukaz nemôžu použiť v športových kluboch či oddieloch. "Môj syn chce chodiť na aikido a do družiny ani iného školského zariadenia nechodí. Prečo nemôžem poukaz použiť na krúžok aikido? Veď ide o to, aby sa podporila poobedňajšia záujmová činnosť, nie?" sťažuje sa matka siedmaka.
Tóth však vysvetľuje. "Je to preto, že objem peňazí, ktorý sa použil na vzdelávacie poukazy, je z rozpočtu pre školy a školské zariadenia. Škola sa však môže dohodnúť s telovýchovnou jednotou alebo klubom a urobiť spoločnú aktivitu pod záštitou školy. Potom to môžeme chápať ako školský krúžok a peniaze tam môžu ísť," uzavrel.
Komu môžete vzdelávací poukaz odovzdať
* záujmovému krúžku či klubu, ktorý zastrešuje škola
* školskému zariadeniu (centrum voľného času, školské stredisko záujmovej činnosti, štátna jazyková škola)
* domovu mládeže
* školskému klubu detí
Komu nemôžete poukaz odovzdať
* základnej umeleckej škole
* športovému klubu alebo krúžku
* krúžku, ktorý organizuje súkromná firma
* súkromnej jazykovej škole