Philip Kerr: Temné záležitosti
Slovart, Bratislava, preklad Martina Zrubáková
Hoci román britského autora je posadený do roku 1696 v Londýne, jeho dej pôsobí viac než aktuálne. Narazíte tu na zneužívanie tajných služieb, sledovanie osôb, korupciu na najvyšších miestach, čudné praktiky v parlamente, rozkrádanie majetku i úkladné vraždy. Obeťou jednej z nich má byť Sir Isaac Newton. Slávny vedec totiž v období ťahajúcej sa vojny s Francúzskom pracuje aj ako správca kráľovskej mincovne. A v tej sa dejú mnohé čudné veci.
Možná mi porozumíš
Nakladatelství Listen, Jihlava
Pred dvoma rokmi vydavateľstvo Listen oslovilo niekoľkých úspešných aj rešpektovaných českých spisovateľov a spisovateliek s ponukou na utvorenie milostného príbehu, v ktorom bude medzi partnermi veľký vekový rozdiel. Kniha poviedok s názvom Miluj mě víc uspela, a tak vznikol ďalší podobný projekt. Tentoraz bolo zadanie vymyslieť hlavné postavy z rôznych generácií a opísať ich vzájomné vzťahy. Ako sa s ním vyrovnali Petr Šabach, Michal Viewegh, Ivan Klíma, Viola Fischerová, Miloš Urban, Irena Dousková, Marta Gärtnerová, Zdeněk Jizera Vonásek, Eda Kriesová, Ivan Binar a Iva Pekárková, dočítate sa v tomto zborníku.
Anna Zonová: Za trest a za odměnu
Torst, Praha
Rozsiahly román autorky knihy poviedok Červené botičky, je veľkým historickým plátnom, na ktorom spisovateľka na osude štyroch národne, sociálne i generačne rozdielnych postáv zobrazuje tragédiu 20. storočia tak, ako sa odohrala na pozadí moravských Sudet od druhej svetovej vojny až do súčasnosti. Vzťahy česko-nemecké, osobné, erotické, sociálne i rodinné kreslí autorka s majstrovstvom, ktoré ju zaraďuje k najvýraznejším osobnostiam súčasnej českej literatúry. Všetky historické obdobia, ktoré v knihe sledujeme - vojna, odsun Nemcov, päťdesiate roky, normalizácia i nástup kapitalizmu na začiatku 90. rokov - zasahujú do osudov ľudí tragicky, vidíme bolesť, utrpenie, osobnosti vyvrátené zo svojich koreňov, stále zraňované i zraňujúce.
Ian Ridpath: Hviezdy a planéty
Ikar, Bratislava, preložil Rastislav Majorský
Keď zapadne Slnko a obloha stemnie, objavujú sa zázraky nočnej oblohy: planéty našej slnečnej sústavy, hviezdy, hviezdoskopy a hmloviny našej galaxie a iné nepredstaviteľne vzdialené galaxie. Niektoré z týchto objektov je možné pozorovať voľným okom, ale triéder alebo malý ďalekohľad z nich odhalia oveľa viac. Táto kniha vám ukáže, kde a ako jednotlivé objekty na oblohe nájsť. Je rozdelená na štyri časti: po úvodnom výklade základných astronomických pojmov nasleduje podrobný sprievodca slnečnou sústavou, po ňom v abecednom poradí súhvezdia a nakoniec kartografický sprievodca nočnou oblohou v jednotlivých mesiacoch roka.
Daniil Charms: Mačkin zabil Kočkina
Vydavateľstvo PT - Albert Marenčin, Bratislava, preklad Ján Štrasser
Meno ruského spisovateľa Daniila Charmsa možno vysloviť jedným dychom s takými velikánmi literárnej grotesky, akými boli Swift, Kafka alebo Beckett. Charms (1905) patrí k poslednej vlne ruskej literárnej avantgardy, počas svojho života mohol publikovať len tvorbu pre deti. To podstatné z jeho diela ostalo skryté a objavilo sa až koncom osemdesiatych rokov. V tridsiatych rokoch ho ustavične sledovala tajná polícia a niekoľkokrát bol i uväznený. Námetom jeho próz sú situácie groteskné, absurdné, často až panoptikálne.
Benoit Duteurtre: Cesta do Francie
Atlantis, Brno, preložila Růžena Ostrá
V češtine vychádza ďalšia kniha Benoita Duteurtra. Jeden z najvýznamnejších súčasných francúzskych prozaikov siahol tentoraz po obľúbenom motíve v dejinách umenia: dobrodružstvá Yankeeho v krajine galského kohúta. Mladý Američan David miluje francúzsku kultúru. V New Yorku nastúpi na nákladnú loď a vyráža spoznávať "krajinu veľkých maliarov a básnikov". Bizarné zážitky a postavy sa stretávajú v románovom príbehu, ktorý je zároveň poviedkou, verným cestopisom, autobiografiou i zábavným imaginárnym rozprávaním. Kniha získala v roku 2001 vo Francúzsku prestížnu literárnu cenu Médicis.
(her, ba)