Piadivky prezimujú v štádiu podlhovastých, pomarančovožltých, asi 0,8 až 1 milimetra veľkých vajíčok, ktoré sú zväčša v pazuchách púčikov alebo na konárikoch. V apríli sa liahnu húsenice, ktoré obžierajú listy aj mladé plody. Pri silnejšom výskyte môžu spôsobiť až holožer. Rozdiel medzi jednotlivými druhmi je v tom, že húseničky piadivky jesennej si vytvárajú zo skrútených listov úkryt, kde si neskôr spriadajú riedky pavučinový zámotok, kým húsenice piadivky zimnej nežijú v skupinách a netvoria zámotky. Dospelé húsenice sú dlhé 30 až 35 milimetrov. Koncom júna až začiatkom júla sa presúvajú do pôdy, kde sa v značnej hĺbke (aj 20 centimterov) zakukľujú. V septembri až októbri sa liahnu motýle, ktoré majú výraznú pohlavnú dvojtvárnosť. Samčeky sú okrídlené a vyzerajú ako bežný motýlik. Samičky nemajú krídla (piadivka jesenná ich má zakrpatené), preto nemôžu lietať, ale iba liezť. Krátko po vyliahnutí sa motýle pária a samičky potom odchádzajú do korún stromov klásť vajíčka. Škodca má iba jednu generáciu do roka.
Zvláštny spôsob rozmnožovania umožňuje použiť mechanický spôsob ochrany. Koncom septembra a v októbri možno odchytávať na lepové pásy alebo lepy (Chemstop I a Chemstop ecofix) nanášané na kmene stromov samičky lezúce do koruny. Lepy sa nanášajú náterom v 0,2- až 0,3-milimetrovej hrúbke vo výške 1 až 1,5 metra nad zemou, v podobe 8 až 10 centimetrov širokého prstenca. Kôra stromov musí byť predtým očistená a vyhladená. Okrem stromov treba dať lepové pásy alebo lep aj na oporné kolíky. Lepové miesta treba kontrolovať, zbavovať nečistôt a prichyteného hmyzu. Veľmi znečistené pásy treba vymeniť za nové.
Pri chemickej ochrane je veľmi účinný predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom prípravkami Aliekol, Oleoekol alebo Oleoekalux od štádia myšieho uška do štádia zelených kvetných pukov. Pre piadivky je stanovený prah hospodárskej škodlivosti v počte 2 a viac vajíčok zistených v priemere na 1 metri dĺžky 2- až 3-ročných konárov v decembri až vo februári. Iba v takomto prípade je predjarné ošetrenie potrebné aj proti piadivkám (okrem iných prezimujúcich škodcov, ktoré majú tiež určené prahy hospodárskej škodlivosti). Počas vegetácie sa používajú prípravky účinné proti húseniciam motýľov. V pravidelne ošetrovaných sadoch však osobitné ošetrovanie proti piadivkám nie je zvyčajne potrebné .
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OORF