Záhrada vydá posledné ovocie a zeleninu

Väčšina prác v záhrade je spojená so zberom jesenných druhov ovocia, hrozna, zeleniny, ako aj s prípravou na jesenné sadenie a siatie. Je to aj mesiac zvýšenej starostlivosti o kompost.

V septembri začíname zberať aj semená zelenín. Zberáme ich však len zo zdravých porastov a jedincov, na ktorých sa počas celej vegetácie nevyskytli antraknóza (hrachu, fazule, uhoriek), bakteriálna škvrnitosť (uhoriek, fazule), hnedá bakterióza kapustovej zeleniny, baktériové vädnutie rajčiakov a ďalšie. Keďže sa semenom môže prenášať veľké množstvo chorôb, musíme osivu venovať zo zdravotných dôvodov zvýšenú pozornosť. Hoci úroda z vlastného osiva možno nie je trhovo taká atraktívna ako z osiva produktívnych odrôd a najnovšie tiež hybridov; používanie vlastných osív z generácie na generáciu vedie v mnohých prípadoch k vyselektovaniu takzvaných krajových odrôd. Tieto sa vyznačujú charakteristickými znakmi a vlastnosťami, ktoré sú mnohokrát také cenné, že odborníci sa vyjadrujú o takýchto odrodách ako o národnom bohatstve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V septembri je aj zeleninová časť záhrady bohatá na zber viacerých druhov a neskorších kultivarov. Zároveň sa začína aj obdobie prípravy pôdy na jesenný výsev, prípadne výsadbu. Tú by sme mali stihnúť 10-15 dní pred výsevom. Pri príprave pôdy platí zásada - čím neskôr vysievame, tým starostlivejšie pôdu pripravujeme. Podobne prázdne miesta, o ktorých využití v tomto roku už neuvažujeme, nahrubo zrýľujeme. Na podporu mikrobiálnej aktivity a z hľadiska uvoľňovania živín je vhodné plnohodnotné hnojivá zapracovať už pri jesennej príprave pôdy.

V septembri za vlhkého počasia sa často stretávame s praskaním kapustovín. Ak sa praskanie začína, môže pomôcť mierne povytiahnutie rastlín zo zeme, časť vlásočníc sa popretrháva, čím obmedzíme príjem živín i vody. Ak praskajú hlávky vo väčšej miere, je lepšie predčasne ich pozberať a uskladniť. S predčasným zberom aj koreňovej zeleniny uvažujeme v oblastiach postihnutých hrabošmi, hoci koreňová zelenina dosahuje druhé rastové maximum práve na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

V septembri môžeme ešte priamo na záhon vysievať šalát, špenát a valeriánku poľnú na prezimovanie. Koncom mesiaca rozdelíme trsy rebarbory a vysadíme ich. Začíname s výsadbou cesnaku. Sadíme iba zdravé a dobre vyvinuté strúčiky. Záhon pre cesnak si včas pripravíme. Dbáme na dostatok vlahy pre neskoré hlúboviny, zeler, karfiol, čínsku a pekinskú kapustu, reďkvy a reďkovky a niektoré ďalšie zeleniny, ktoré sme vysievali neskôr. Záhony všetkých zelenín okopávame a udržujeme bez burín.

V septembri kontrolujeme zdravotný stav zeleniny. Pri výskyte chorôb a škodcov zasahujeme prípravkami na ochranu rastlín. Dávame však pozor na ochrannú lehotu použitých prípravkov. Na neskorej zelenine sa počas teplej jesene vyskytujú rozličné hubové choroby. Najdôležitejšie z nich sú múčnatky (na petržlene, uhorkách, hrachu), antraknózy, hrdze či septóriová škvrnitosť zeleru. Preventívne sa proti nim môžeme chrániť postrekom 0,25-0,7-percentným Kuprikolom 50, proti múčnatkám 0,5-percentným Sulikolom K.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom mesiaca vysádzame ešte silné sadenice pekinskej a čínskej kapusty, ako aj hlávkového šalátu na jesenný zber, ak máme možnosť porast dorýchliť pod fóliovými tunelmi. Vysievame osivo najskorších odrôd reďkoviek na jesenný zber. Koncom mesiaca môžeme vysadiť väčšie cibuľky-sadzačky na skoré dopestovanie lahôdkovej cibuľky na jar. Vysádzame sadenice zimného šalátu na jarný zber.

V septembri pokračujeme v práci s kompostmi. Nové vrstvíme a zavlažujeme, staršie prehadzujeme.

V septembri pred príchodom prvých jesenných mrazíkov pozberáme všetky vyvinuté a nedorastené papriky a zrelé i nezrelé rajčiaky.

Ing. ŠTEFAN TÓTH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu