FOTO - AUTOR
Zeler potrebuje teraz veľa vlahy, pretože najviac rastie v septembri a v októbri. Náročný je aj na draslík a je vhodný čas dodať mu ho. Neskoré odrody kapustovín môžete naposledy prihnojiť zriedenou močovkou. Zvyšky rastlín, ktoré zostali na záhonoch, dajte do kompostu. Výnimku tvoria hlúby kapustovín aj s koreňmi. Záhony, ktoré už v tomtu roku nebudete využívať na pestovanie, nahrubo zrýľujte.
Koreňová a hlúbová zelenina odoláva menším jesenným mrazíkom. Najmä vo vyšších polohách treba už teraz pozberať skorý kaleráb, karotku z letného výsevu a kapustu na priamy konzum. Pri oneskorenom zbere skorý kaleráb praská a drevnatie. Korene karotky i hlávky kapusty praskajú. Okolo rán zahnívajú, čím sa znehodnocujú. Koncom septembra už môžete začať nakladať kapustu do sudov, a to skôr, ako začnú hlávky nahnívať a praskať.
Tymián časom starne, rozrastá sa do šírky. Skoro na jeseň ho môžete zmladiť. Celú rastlinu nakopcujte, zakryte asi na šírku dlane hrubou vrstvou humózneho substrátu, do ktorého ste primiešali trocha hrubšieho piesku. Rastlina z vyholených častí zakorení. Na jar ju môžete vybrať, rozdeliť na menšie čiastky a opäť vysadiť. Pri výsadbe na pôvodné miesto pôdu najprv prekyprite, vyplejte a vyhnojte kvalitným kompostom.
Dobré vyzretie viniča nie je dôležité len v rodiacej vinici s dobre vyvinutými očkami a založeným kvetenstvom, ale aj v mladej výsadbe a vo viničovej škôlke. V mladých viniciach, kde sa zakladajú kmienkové tvary, vylomte prípadný obrast, čo pomôže lepšiemu vyzretiu letorastov. Vo viničovej škôlke skrátime dlhé letorasty na 0,5 až 0,6 metra. Dôjde k lepšiemu presvetleniu a tým i k vyzretiu. Ak je to potrebné, vinič ošetrite proti múčnatke a peronospóre.
Izbové kvetiny už neprihnojujte, ani nepresádzajte, a zalievajte ich miernejšie, aby obmedzili rast, s výnimkou druhov, ktoré budú vegetovať aj v zimnom období, ako sú napríklad kaly. Vonku vyložené rastliny postupne poprenášajte do chránených priestorov, v ktorých, kým sa neprispôsobia uzavretému prostrediu, im zabezpečte dostatok čerstvého vzduchu. Najskôr preneste chúlostivejšie druhy (fikusy, kaktusy). Odolnejším druhom (palmy, oleandre, aukuby, citrónovníky a iné) stačí, keď ich do chránených priestorov prenesiete neskôr, v závislosti od počasia. (pav)