o Prvú spoločnú šperkársku výstavu stupavských manželov Machatovcov v Bratislave sprístupnili v Dizajn štúdiu Ústredia ľudovej umeleckej výroby na Dobrovičovej ulici 13. Sú to dekoratívne diela na osobnú ozdobu a spája ich strieborný materiál, ktorý je ich základom. Jana Machatová sa prezentuje laminovanými brošňami na fotografickom podklade. Niektoré sú viacvrstvové šperky rôznych tvarov. "Podkladom sú rodinné fotografie spestrené doplnkami z moreného, brúseného alebo patinovaného striebra," povedala 32-ročná autorka, ktorá na strednej škole v Kremnici a vysokej v Bratislave vyštudovala zlatníctvo a šperk. S manželom má po Košiciach a Viedni tretiu spoločnú výstavu.
Tentoraz sa prezentujú s najnovšou tvorbou v novátorsky riešenej priestorovej expozícii. O rok starší vyštudovaný sochár Peter Machata vystavuje šperky na striebornom podklade kombinované s "nájdeným" predmetom. Tým sú morské hviezdice, brúsený drahý kameň, ale i manželkin zub.
Okrem slovenských miest majú obidvaja za sebou množstvo skupinových výstav v Nemecku, Maďarsku, Veľkej Británii, Rakúsku, Belgicku, ČR a Holandsku. Podobné je to s ich účasťou na medzinárodných sympóziách. Výstava potrvá do 26. októbra.
o Druhý ročník koncertu odsúdených z nápravnovýchovných ústavov Slovenska sa uskutoční dnes o 15.00 h v kostole sv. Vincenta de Paul v Bratislave Ružinove. Organizuje ho Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul a Zbor väzenskej a justičnej stráže SR. Koncert je spojený s výstavou výtvarných prác odsúdených. V programe okrem odsúdených vystúpi aj herečka Katarína Kolníková, Milka Zimková a česká hudobná legenda Naďa Urbánková. Moderovať budú Ľubomír Bajaník a Andrea Stoklasová.
DUNAJSKÁ STREDA
o Najkrajšie produkty pestovateľov žitnoostrovského regiónu sústredili na tradičnej výstave Plody Žitného ostrova 2004, ktorú otvorili v Dunajskej Strede. O výstavu tento rok prejavilo záujem viac vystavovateľov ako pred rokom. Kým vlani sa prihlásilo 260 pestovateľov, teraz je ich 302.
Návštevníkov zaujme zrejme okrem krásnych a voňavých hrušiek, sliviek, melónov a hrozna aj netradičné exotické ovocie ako i pestrý výber zeleniny a liečivých rastlín. Ku kuriozitám patrí takmer kilový citrón. Jeden z pestovateľov sa predstavuje bonsajmi, predvádza 41 rôznych druhov, ďalší vystavuje 22 druhov rôznofarebných kaktusov. Na výstavných pultoch však tradične dominujú rôzne odrody jabĺk. Pestovateľov najkrajších produktov organizátori odmenia diplomami a vecnými cenami. Ocenené jablká poputujú do Bojníc na celoslovenskú súťaž o Najkrajšie jablko 2004. Výstava Plody Žitného ostrova je otvorená do 28. septembra vo veľkej výstavnej hale Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede.
o Stálu expozíciu Kysuce, ktorá predstavuje ťažký život ľudí v tejto oblasti Slovenska v uplynulom tisícročí, otvorilo Kysucké múzeum vo svojich výstavných priestoroch v Čadci. Podľa etnografky múzea Ľuby Sýkorovej je stála expozícia poetizujúcim, ale aj boľavým pohľadom na Kysuce v minulosti. "Kysuce boli chudobné, na výstavných paneloch sú zachytené úzke rozdrobené políčka, oranie s kravkami, drotári, ale aj úžasné diela - výšivky, ozdobné kovania z vozov, predmety sakrálneho charakteru," vysvetlila Sýkorová. Súčasťou expozície je aj tradične zariadená kysucká izba. "Ukazujeme, že takto žili a toto dokázali," doplnila etnografka.
Okrem stálej expozície múzeum otvorilo aj výstavu Martin Slivka 1929 - 2002 venovanú nedožitým 75. narodeninám slovenského dokumentaristu, etnografa a publicistu. Martin Slivka je autorom 140 dokumentárnych filmov. Jeho film Odchádza človek, nakrútený koncom 60-tych rokov, je zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a patrí medzi 25 najcennejších filmov Zlatého fondu slovenskej kinematografie. Slivka je považovaný za priekopníka etnografickej línie slovenského dokumentarizmu a za svoju prácu získal vyše 40 prevažne zahraničných ocenení. Výstava v Kysuckom múzeu do 4. októbra tohto roka.
(tasr, sita)