Iracký robotník sa snaží zastaviť prúd ropy unikajúcej z poškodeného ropovodu na okraji Bagdadu. Ropné zariadenia sú obľúbeným cieľom útokov sabotérov, snažiacich sa zabrániť rozbehnutiu irackej ekonomiky. FOTO - REUTERS
BAGDAD - Iracký premiér Ijád Alláví včera vystúpil v americkom Kongrese. Celý svet sa odtiaľ pokúšal presvedčiť, že Irak je úspešný pri presadzovaní slobody a demokracie. Správy z jeho krajiny to však nepotvrdzovali.
Tento týždeň zabili teroristi v Iraku dvoch amerických rukojemníkov. Tretí rukojemník - Brit Ken Bigley - včera večer ešte žil. Nádej na jeho prepustenie však bola minimálna.
K tomu sa pridali správy, že iná skupina únoscov zabila dve talianske rukojemníčky. Správy nikto nedokázal potvrdiť, ani v ich prípade však šanca, že ešte žijú, nie je veľká.
Alláví však tvrdil, že väčšina krajiny aj jej obyvateľov je na tom lepšie ako pred vojnou a Američanom sa poďakoval.
Alláví povedal, že jeho vláda nebude ustupovať teroristom a neprepustí Riháb Táháovu ani Húdu Sálih Mahdí Ammašovú - ženy zapojené do Saddámovho programu zbraní hromadného ničenia. Práve ich prepustenie požaduje Zarkáwího skupina Tawhíd a džihád výmenou za život britského rukojemníka.
Ešte v stredu irackí predstavitelia naznačovali, že ich prepustenie je blízko.
Pozorovatelia tvrdia, že Alláví chcel svojím vyhlásením rozptýliť podozrenia, že vláda ustupuje teroristom a že zadržiava bezvýznamných ľudí. Objavili sa totiž informácie, že hlavne proti Táháovej neexistuje dostatok dôkazov a že už nepredstavuje bezpečnostné riziko pre Irak.
Takýto vývoj je veľmi nepriaznivý pre Brita Kena Bigleyho. Je posledný žijúci rukojemník zo skupiny, ktorú uniesli, aby cez ňu žiadali prepustenie väzenkýň. Jeho dvoch amerických spoločníkov už zabili.
Včera sa objavili aj informácie o smrti dvoch talianskych rukojemníčok. K ich poprave sa prihlásili dve skupiny. Obe priznania talianska vláda vyhodnotila ako "nedôveryhodné", je však opatrná. Tvrdí, že ide o mediálnu kampaň teroristov.
Obe skupiny sa už predtým prihlásili aj k ich únosu. Požadovali odchod Talianov z Iraku a prepustenie irackých žien z väzníc. Ani jedna z ich podmienok nebola splnená.
Včera pokračovali aj americké operácie v šiítskej štvrti Sadr v Bagdade. Američania tam nasadili bojové vrtuľníky. Podľa irackých zdrojov pri bojoch zahynula najmenej jedna osoba. Sabotéri tiež vyhodili do vzduchu časť ropného poľa Východný Bagdad a spôsobili tak značné škody.
(mik, reuters)