KOŠICE - Cestovné v mestskej hromadnej doprave v Košiciach sa nezmení. Mestské zastupiteľstvo na včerajšom mimoriadnom zasadnutí neschválilo návrh, ktorý predložil primátor Zdenko Trebuľa, na zvýšenie ceny jednorazového cestovného lístka z 12 na 14 korún a mesačníka z 390 na 450 korún.
Pravicová koalícia neakceptovala argumenty, podľa ktorých si zmenu tarify vynútili okrem iného zvýšená DPH, rast cien energií, pohonných látok a ďalších vstupov. Väčšina diskutujúcich z jej radov poukazovala na nehospodárne narábanie s finančnými prostriedkami a na vnútorné rezervy, ktoré podnik so stopercentnou účasťou mesta nedokázal pod súčasným vedením využiť. Nepresvedčil ich ani fakt, že cena cestovného v košickej MHD sa nezvyšovala od roku 2001.
Oponenti predloženého návrhu tvrdia, že je vrcholne nekorektné, aby na neschopnosť súčasného vedenia dopravného podniku mesta doplácali občania.
Poslanec Peter Cengel (KDH) oboznámil členov zastupiteľstva s výsledkami poslaneckého prieskumu z augusta tohto roku. Ako povedal, skupina poslancov dostala 69 podaní od občanov, zamestnancov a odborov, ktorí poukazovali najmä na porušovanie zákona o verejnom obstarávaní. "Len za posledné tri roky sa odhaduje, že podnik kupoval tovary a služby bez verejnej súťaže v hodnote približne trištvrte miliardy korún," zdôraznil Cengel.
Podľa výsledkov prieskumu podnik napríklad nakúpil autobusy Solaris za 200 miliónov korún bez výberového konania, nevyhlásil verejnú súťaž na modernizáciu a plynofikáciu autobusov, výberové konanie na dodávku elektronických kariet za 160 miliónov mala vyhrať firma s najvyššou ponukou, podnik nakúpil za úver s vysokou úrokovou sadzbou trolejbusy, ktoré nepoužíval a teraz ich predáva za "cenu šrotu". Podozrivé sú aj ďalšie transakcie a investície.
"Považujem za nemorálne, aby predstavenstvo predložilo návrh na zvýšenie cestovného, keď si samo vyplatilo len v tomto roku miliónové odmeny, keď nakupuje obrazy, cestuje na zahraničné služobné cesty, zadáva stomiliónové zákazky bez verejných súťaží spriazneným firmám, keď dopravný podnik má jednu z najdrahších prevádzok na Slovensku," povedal Cengel. Podľa jeho názoru len zavedením štandardných a transparentných postupov by bolo možné usporiť 200 až 250 miliónov.
Primátor vyzval poslancov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, aby výsledky poskytli orgánom činným v trestnom konaní. "Oni by mali zistenia objektivizovať. Aj v tomto prípade platí prezumpcia neviny," povedal Trebuľa.
Hneď po zasadnutí mestského parlamentu bolo mimoriadne valné zhromaždenie podniku, na ktorom odvolali štyroch z piatich členov predstavenstva podniku, vrátane jeho predsedu a zároveň generálneho riaditeľ Igora Reipricha. Ten pôsobil vo funkcii 28 rokov.
MIKULÁŠ JESENSKÝ