Vláda USA hovorí, že tabakové spoločnosti polstoročie klamali svet o účinkoch fajčenia. Žiada za to odškodné vo výške 280 miliárd dolárov.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Tak znelo hlavné posolstvo obhajoby, ktorú včera predniesol právny zástupca amerického tabakového priemyslu. Pripustil však, že niektorí vedúci pracovníci sa mohli dopustiť chýb.
Právnici federálnej vlády žiadajú od popredných amerických výrobcov cigariet rekordné odškodné 280 miliárd dolárov za to, že odvetvie do 50. rokov zámerne klamalo verejnosť, čo sa týka škodlivosti fajčenia.
Obhajca firmy Philip Morris Ted Wells v úvodnom vyhlásení k súdnemu prerokovávaniu dosiaľ najväčšej žaloby proti výrobcom cigariet uviedol, že tabakový priemysel sa snažil pristupovať k rizikám fajčenia čestne. Wells tiež vyhlásil, že dôležité zmeny v spôsobe propagácie tabakových výrobkov vylúči tvrdenie, že firmy budú klamať verejnosť i v budúcnosti.
Právnik ministerstva spravodlivosti naopak tvrdí, že tabakové firmy 50 rokov klamali o škodlivosti fajčenia a sú teda zodpovedné za veľa škôd, ktoré svojím správaním spôsobili. Podľa ministerstva spravodlivosti tabakové firmy konšpirovali s cieľom oklamať verejnosť o rizikách fajčenia a o návykovej povahe tabaku. Firmy sa podľa vlády tiež v reklame nelegálne zameriavali na deti.
Okrem odškodného požaduje vláda prísnejšie pravidlá reklamy a predaja. Americká vláda prostredníctvom svojich právnikov tvrdí, že za začiatok prípadu považuje rok 1953, keď sa v newyorskom hoteli Plaza zišli šéfovia najväčších tabakových firiem a rokovali o situácii v odvetví. Prípad je klasifikovaný ako vydieranie a je najväčším svojho druhu nielen v USA, ale v celom svete.
Podľa vlády boli práve na schôdzke v hoteli Plaza položené základy zločinného sprisahania sa tabakových firiem, ktoré sa následne snažili zatajovať súvislosť medzi fajčením a výskytom rakoviny u fajčiarov. "Prípad je o päťdesiatročnom modeli nesprávnej interpretácie, poloprávd a lží," povedal sudcom právnik ministerstva spravodlivosti Frank Marine.
Terajšia žaloba má korene už v roku 1999, keď bol prezidentom Bill Clinton. Obžalované firmy argumenty vlády odmietajú a poukazujú na to, že od roku 1998 výrazne zmenili spôsob predaja cigariet i reklám. V roku 1999 totiž tabakové firmy podpísali dohodu s vládou, ktorá sprísnila pravidlá predaja a umožňuje dohľad nad predajom cigariet i nad ich ďalšou distribúciou.
(čtk, reuters)