Úroda sa vydarila, poľnohospodári tento rok zožali tri milióny ton husto siatych obilnín. FOTO - TASR
atych obilnín sa dostala až k trom miliónom ton a repky olejnej je viac ako 270-tisíc ton. Pestovatelia sa však teraz sťažujú na problém s cenami, ktoré sa dostali významne nižšie ako vlani po škodách zo sucha.
Za posledné roky sa teraz poľnohospodári po priaznivom priebehu počasia dostali k ďaleko najvyššej produkcii obilia. K tohtoročnému výsledku sa približujú iba roky 1997 či 1998, keď sa z polí pozberalo vždy zhruba 2,9 milióna ton obilnín. Na porovnanie vlani sa urodilo len 1,9 milióna ton hustosiatych zrnín a po mrazoch bola úplne zdecimovaná repka, ktorej krajina vyprodukovala len 53-tisíc ton.
"Priaznivé odhady sa potvrdili," povedal predseda agrárnej komory Ivan Oravec. Dodal však, že pri výdatnejších dažďoch zasa utrpela kvalita obilia. "Kvalitatívne parametre potravinárskej pšenice a sladovníckeho jačmeňa sa znížili hlavne na východe, kde isté škody vyvolali aj povodne. Širší dosah na celoslovenskú produkciu to však nemalo."
Po prepočte priemernej úrodnosti na vysiate plochy slovenskí pestovatelia tento rok z polí pozberali asi 1,81 milióna ton pšenice, 940-tisíc ton jačmeňa, 120-tisíc ton raže a niečo vyše 100-tisíc ton ostatných obilnín.
Vyššie úrody však vyvolali pád cien. Oravec hovorí, že potravinárska pšenica teraz stojí len asi 4000 korún a kŕmna zhruba 3500 korún za tonu. "Mlyny dávajú za pšenicu menej, ale poľnohospodári musia predávať, lebo potrebujú financie na bežnú prevádzku. Mlynári majú pšenice dostatok," povedal predseda komory. Následne idú dole aj ceny múky, avšak producenti pečiva už upozornili, že významnejšie zlacnenie ich výrobkov sa očakávať nedá. Chcú si totiž vykryť straty zo začiatku tohto roka, keď boli ceny obilia vysoko, avšak obchodné reťazce tlačili na udržanie cien.
Významnú časť úrody pestovatelia zatiaľ nepredávajú, ale si ju do finálneho odpredaja ukladajú vo verejných skladoch, za čo od štátu dostávajú krátkodobé pôžičky.
Riaditeľ štátnej Intervenčnej agentúry Peter Horváth spresnil, že aktuálne majú poľnohospodári cez systém štátnych skladiskových záložných listov vo verejných skladoch uložených viac ako 360-tisíc ton obilnín a za to získali pôžičky v celkovom objeme 1,2 miliardy korún. Celkový úverový rámec agentúry je však vyšší ešte o 500 miliónov.
Okrem letných komodít sa agrosektor môže pripraviť aj na bohatý zber jesenných plodín. Ak sa potvrdia očakávania Štatistického úradu, tak sa urodí až 850-tisíc ton kukurice, čo by jej produkciu medziročne zdvihlo až o 250-tisíc ton.
(tasr)