V januári začnú poradcovia nových dôchodkových správcovských spoločností oslovovať ľudí s ponukou správy ich dôchodkov. Uchádza sa o to osem spoločností, tri z nich včera dostali povolenie.
ILUSTRAČNÉ FOTO - SME ARCHÍV
BRATISLAVA - Čílsky penzijný systém, po vzore ktorého prebralo dôchodkovú reformu aj Slovensko, sa dostáva do problémov. Necelé štvrťstoročie po jeho zavedení sa zistilo, že súkromný dôchodkový systém v Chile treba nanovo zreformovať. Modelom kapitálového krytia dôchodkov chcela čílska vláda zabezpečovať primerané dôchodky a v dlhodobom horizonte pomôcť štátnej pokladnici. Čoraz zreteľnejšie sa však ukazuje, že sa nepodarilo dosiahnuť ani jeden z týchto cieľov v optimálnom rozsahu.
Viac ako 40 % obyvateľov Chile je dnes prakticky z dôchodkového systému vylúčených. Čílsky pracovný trh stal totiž oveľa komplexnejším, než sa predpokladalo v čase zavádzania systému v roku 1981. Uviedol to Augusto Iglesias Palau z poradenskej spoločnosti pre dôchodkové systémy PrimAmerica. "Ľudia menia napríklad svoje pracovné miesta oveľa častejšie, než sa pôvodne predpokladalo, často prechádzajú z formálneho do neformálneho sektora," dodal Palau.
Problematickou je situácia neformálne zamestnaných, teda malých podnikateľov a samostatne činných osôb, ktorých účasť v dôchodkovom systéme je dobrovoľná. Iba zlomok z nich si sporí na dôchodky v penzijných fondoch. Kto neplatí nijaké príspevky, musí vo svojom dôchodkovom veku vyžiť z minimálneho štátneho dôchodku 60 dolárov, čo je v prepočte necelých 2000 korún.
Na druhej strane je veľká skupina ľudí, ktorí zarábajú veľmi slabo, a osôb príležitostne zamestnaných, ktorí sú síce v členmi dôchodkového fondu, ale ich príspevky sú také nízke alebo len občasné, že nazbierané úspory nestačia na primerané starobné zabezpečenie.
"Situácia v Chile nie je ničím nová. Je všeobecne známe, že miera pokrytia dôchodkového systému v Chile - teda pomer prispievateľov do systému k počtu zamestnaných - je v porovnaní s ostatnými krajinami nízka, a to aj napriek tomu, že systém obsahuje viac prvkov, ktoré by mali motivovať sporiteľov na prispievanie na svoje osobné dôchodkové účty," komentuje situáciu v proreformnej latinskoamerickej krajine Michal Nalevanko, člen reformného tímu ministerstva práce.
Podľa reformátora Slovensku podobné problémy nehrozia. "Takýto problém nie je, našťastie, problémom Slovenska, kde sú podmienky účasti v dôchodkovom systéme striktne určené a vzťahujú sa na prevažnú väčšinu ekonomicky aktívnej populácie vrátane samostatne zárobkovo činných osôb. Je dôležité si uvedomiť, že nejde o problém charakteristický len pre príspevkovo definované systémy, akým je aj kapitalizačné sporenie na dôchodok, ale ide o problém pokrytia dôchodkového systému ako celku," dodal Nalevanko.
Zmenu priebežného dôchodkového systému na kapitalizačný si podľa viceprezidenta Allianz-Slovenskej poisťovne pre životné poistenie Stefana Markschiesa žiada demografický vývoj v európskych krajinách. Rastie totiž podiel ľudí v poproduktívnom veku na celkovej populácii. O niekoľko desaťročí by sa tak bez reformy stalo, že jeden pracujúci bude musieť živiť dvoch penzistov.
Tento problém si uvedomuje aj susedné Česko, kde sa začína tiež hovoriť o dôchodkovej reforme. Česká vláda sa už rozhodla pre vytvorenie expertnej komisie, ktorá bude mať na starosti prípravu niekoľkých možností zmeny neudržateľného priebežného systému. Komisia pripraví varianty do konca roka a predstaví ich koalícii a vláde.
(tv, tasr a čtk)
Dôchodkové licencie už dostali tri firmy
BRATISLAVA - Licencie dôchodkových správcovských spoločností získali v stredu prví traja uchádzači. Od januára budú môcť vyberať dôchodkové úspory Allianz-Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, ING dôchodková správcovská spoločnosť a Prvá dôchodková sporiteľňa, ktorú založila Prvá stavebná sporiteľňa. Firmy patria pod nadnárodné koncerny, ktoré sa svojou finančnou silou radia k najväčším na svete.
Úrad pre finančný trh posudzuje žiadosti o licencie piatich ďalších záujemcov. Ak by dôchodkové aktíva začalo spravovať všetkých osem firiem, je pravdepodobné, že niektoré z nich po čase zaniknú. "Napríklad v Chorvátsku, kde už dôchodková reforma prebehla, dostalo licencie sedem spoločností, a dnes tam podnikajú štyri. Prežijú len tie najsilnejší," hovorí predseda predstavenstva Allianz-Slovenskej poisťovne Torsten Leue, ktorý bol svedkom penzijných reforiem v štyroch krajinách.
Úspory klientov skrachovaných správcov penzijných fondov sa však nestratia. Zo zákona budú uložené u depozitárov, ktorými zo zákona môžu byť len banky majetkovo neprepojené so správcom. Úspory spolu s klientmi skrachovaného správcu preberie silnejšia konkurencia. (tv)