BRATISLAVA - Správa pre vládu o úžere na Slovensku otvorene hovorí, že u nás pôsobia súkromné firmy, ktoré požičiavajú peniaze za neprimerané úroky. "Aktivity týchto firiem majú nesporne úžernícky charakter," píše sa v nej. V dokumente sa však nespomína ani jedno konkrétne meno. Mená firiem neoznačili ani predstavitelia štátu.
Firmy si klientov hľadajú v sociálne slabších vrstvách obyvateľstva, ktoré však majú istý majetok. Úroky v riadne uzatvorených zmluvách stavajú dlžníkov podľa správy do "výrazne nerovnovážneho postavenia". Keď klient nedokáže úver splácať, "veľmi rýchlo dávajú podania na súdy a tieto veľmi rýchlo rozhodujú o exekučných tituloch na majetok voči dlžníkom", hovorí vládna analýza.
"Na prokuratúre máme evidovaných viac trestných oznámení, ktoré smerujú voči konateľom alebo iným zamestnancom obchodných spoločností v súvislosti s poskytovaním úverov," hovorí stanovisko Generálnej prokuratúry. Jej šéf Dobroslav Trnka však nevedel povedať, v akom štádiu vyšetrovanie je.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak nevie o prípade, že by predstavitelia niektorej z firiem požičiavajúcich peniaze, naplnili skutkovú podstatu trestného činu úžery. Podľa prokuratúry je veľmi ťažké preukázanie úmyslu, že díleri týchto spoločností zneužili niečiu tieseň, neskúsenosť, rozumovú slabosť, poprípade rozrušenie. Práve to sú podmienky, aby sa podľa zákona dalo hovoriť o úžere.
"Také prípady zrejme sú, ale problém nie je v legislatíve, pretože trestný čin úžery už rieši súčasný trestný zákon," hovorí zas minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Trestne u nás nemožno stíhať celú firmu, ale iba konkrétneho človeka. V tomto prípade by ním mohol byť napríklad konateľ firmy.
Hoci odsúdených úžerníkov je minimum, vicepremiér Pál Csáky si myslí, že by ich mohli odstrašiť prísnejšie tresty. V parlamente už je návrh úplne nového trestného zákona, so sprísnením postihov za úžeru však nepočíta. Lipšic tam vidí priestor pre poslancov a ich návrhy.
Minister vnútra Vladimír Palko je spokojný s prácou polície pri odhaľovaní úžery, lebo tento rok vyšetrila 94 prípadov. Palko vyzval súdy, aby využívali možnosť ukladať prísnejšie tresty. Doterajšia prax je taká, že prevažná väčšina odsúdených skončila iba s podmienečným trestom.
(rp)