Porovnávať výkony zdravých športovcov s postihnutými je nesmierne ťažké. Ba priam nemožné. Rovnako ako hodnotu medailí olympionikov a paralympionikov. Kým zdraví bojovali v Grécku minulý mesiac o 903 medailí, na paralympiáde sa vďaka rôznym kategóriám postihnutia bojuje o vyše 3300. Paralympionici si však zaslúžia obdiv. V mnohých disciplínach sa zdravým približujú. Niekedy za pomoci techniky, no existujú aj športy, kde sú lepší. V tlaku na lavičke patria v štyroch mužských a dvoch ženských kategóriách absolútne svetové maximá postihnutým športovcom.
Šprintéri s amputovanou nohou dokážu zabehnúť stovku pod 11 sekúnd. Pravda, namiesto nej využívajú akúsi pružinu, ktorá ich logicky zvýhodňuje. Zrakovo postihnutý Nigérijčan Adžibola Adeoye zvládol rovnakú trať za 10,72 sekundy. Len o 94 stotín pomalšie ako svetový rekordér Američan Tim Montgomery (9,78).
Juhoafrický vozičkár Ernst van Dyk by Keňana s dánskym pasom Wilsona Kipketera v behu na 800 m porazil skoro o deväť sekúnd. Taký je rozdiel medzi oboma svetovými rekordérmi tejto disciplíny (van Dyk 1:32,17, Kipketer 1:41,11). Rovnako postihnutá Austrálčanka Louise Savageová zabehne 1500 m o 20 sekúnd lepšie (3:30,45) než čínska svetová rekordérka medzi zdravými Jun Xia (3:50,46). A legendárny marocký bežec Hicham El Guerrouj by so švajčiarskym vozičkárom Franzom Nietlispachom prehral na 1500 m o pol minúty. Jeho krajan Heinz Frei došiel do cieľa maratónu za 1 hodinu, 20 minút a 14 sekúnd.
A to sa technika v paralympijskom športe stále zdokonaľuje. "Na torontskej paralympiáde v sedemdesiatom šiestom som bol medzi vozičkármi s časom 19 sekúnd na sto metrov najrýchlejší na svete. Teraz by som sa do Atén podobným výkonom ani nekvalifikoval," vraví Američan David Kiley, ktorý v Grécku tentoraz pôsobí ako asistent basketbalového tímu. Pre zaujímavosť, svetový rekord vozičkárov na stovke drží z vlaňajšieho roku Austrálčan Geoff Trapett výkonom 13,99 sekundy.
Existuje aj iný spôsob zvyšovania výkonnosti, ako o tom predvčerom presvedčil dopingový prípad dvoch azerbajdžanských vzpieračov. Gundusovi Ismailovovi našli v moči nedovolený stanozolol, Sare Abbasovej stanozolol, a kedže obaja už raz za doping potrestaní boli, vyfasovali od Medzinárodného paralympijského výboru doživotný dištanc. Našťastie, z 335 doteraz odobratých vzoriek to boli jediné pozitívne (kanadského šprintéra Earle Connora chytili ešte pred začiatkom hier). Väčšina paralympionikov bojuje o svoj sen a osobné rekordy férovými zbraňami.