m povzbudzovať svojich favoritov. Hluk je neprípustný, na palubovke s rozmermi 18 x 9 metrov proti sebe bojujú nevidiaci športovci.
Po traja pred oboma bránkami. Tie sú vysoké 1,3 metra a ťahajú sa po celej deväťmetrovej dĺžke základnej čiary. Aby boli súboje férové, majú všetci hráči na očiach nepriehľadné čierne okuliare. Dotyk ruky s nimi znamená okamžite penaltu. Orientáciu hráčom umožňuje špeciálna 1,25 kilogramu vážiaca lopta s ôsmimi zvončekmi vnútri, podľa ktorej brániace družstvo vie, akým smerom sa kotúľa. Pod všetkými hracími čiarami ležia špeciálne struny, aby hráči vedeli, v ktorej časti hracej plochy sa nachádzajú. Prihrávku si spoluhráč vypýta jednoduchým potľapkaním po parketách. Hrá sa na dva sedemminútové polčasy.
Unikátny šport vymysleli v roku 1946 Nemec Sepp Reindle a Rakúšan Hanz Lorenzen ako rehabilitáciu pre vojnových veteránov. Do programu paralympiády sa dostal v Toronte 1976 a dnes je to jeden z najpopulárnejších športov sviatku postihnutých športovcov. Veď o miestenku do Atén bojovali 2004 bojovali gólbalisti z 85 krajín. Asi niet na svete inej kolektívnej hry, kde sa divák dozvie o strelení gólu skôr než športovec. Slovensko túto disciplínu doteraz nikdy neobsadilo.