"Bolo okolo reformy veľa šumov, veľa odkazov," povedala, ale dodala, že nič z toho nie je také, "o čo by som sa mohla oprieť, keby som bola konfrontovaná s niekým v diskusii".
Na otázku, či vie o takých rozhovoroch s poslancami vlastnej strany povedala, že "tie rozhovory nemali jasné kontúry". Ona osobne sa vraj na takom rozhovore nikdy nezúčastnila a menovať iných poslancov odmietla.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac podal v auguste trestné oznámenie v súvislosti so zdravotníckou reformou a podozreniami, že niekto sa snažil ovplyvňovať hlasovanie nezávislých poslancov. Práve v deň, keď bola reforma prerokovávaná v parlamente a nakoniec schválená aj hlasmi nezávislých, mal ísť ako svedok na výsluch na políciu. Ospravedlnil sa a vypovedať zatiaľ nebol.
Nezávislí poslanci, ktorí reformu podporili - Miroslav Abelovský, Gustáv Krajči, Ladislav Polka, Ivan Kiňo, Igor Pinkava, Ján Mikolaj a Herman Arvay - podozrenia z korupcie odmietajú. Títo všetci sa však hlásia k opozícii a nehlasovali za vládny program.
Nezávislí Robert Nemcsics a Zuzana Plháková sa netaja, že majú blízko k SDKÚ.
Poslanec Smeru Bohumil Hanzel a poslanci SF Ivan Šimko a Alexej Ivanko reformu tiež podporili. Hanzel povedal, že tak hlasoval preto, lebo si myslí, že Slovensko reformu potrebuje. V kuloároch sa hovorí, že má záujem o post veľvyslanca vo Švédsku, on však odmieta, že by to malo súvislosť s jeho hlasovaním.
Šimko a Ivanko zo SF hovoria, že plnia sľub voličom, čo dali vo voľbách a že po pozmeňujúcich návrhoch bola reforma prijateľná.
Predseda Smeru Robert Fico po schválení reformy povedal, že tento parlamentný systém stojí na nezávislých poslancoch a "treba sa spýtať finančných skupín, ktoré pôsobia v zdravotníctve, čo komu dali".
ROMAN KRPELAN