"Nikoho by sme ako strana nepresvedčili, že budeme vedieť presadzovať svoj vlastný program, ak druhý najvyšší človek ide proti nemu. To sa nedá obhájiť," povedala Martináková. Ak má niekto inú stranícku líniu, mal by podľa nej zvážiť zotrvanie vo vysokej straníckej funkcii.
Šimko berie na vedomie Martinákovej názor, ale "vždy som sa rozhodoval podľa svojho presvedčenia a nepotrebujem, aby ma k tomu niekto vyzýval". Priznal, že čo sa týka programových rozdielov v strane, "možno hovoriť o hlbších a zásadnejších rôznostiach".
Martináková nepriamo v rozhovore pre denník SME naznačila, že za hlasovaním niektorých poslancov môžu byť materiálne výhody.
"Myslím si, že som dosť známy tým, že mňa je ťažko ovplyvniť a ani stranám sa to nedarí," povedal Šimko. Tvrdí, že by sa nikdy nikomu nepodarilo ho akýmkoľvek spôsobom zainteresovať a vždy hlasuje tak, ako si myslí, že je správne.
Martináková povedala, že Šimko najprv hlasoval proti reforme a potom zmenil názor. Na internetovej stránke parlamentu s výpisom hlasovania je uvedené, že Šimko naozaj hlasoval za návrh, aby boli zdravotnícke zákony stiahnuté z rokovania. Šimko tvrdí, že o tom nevie a že "buď som hlasoval proti, možno som sa zdržal".
Na otázku, či cíti podporu v strane, povedal, že "ťažko povedať, neorganizujem svojich emisárov, ktorí by to zisťovali".
Za reformu hlasoval aj poslanec SF Alexej Ivanko. Podľa Martinákovej si to vydiskutujú, ale trestať ho nebudú, lebo nie je vedúcim funkcionárom strany.
ROMAN KRPELAN