Výstava Flickovej zbierky v Berlíne pokračuje rovnako kontroverzne, ako sa začala. Jedna z najvýznamnejších kolekcií súčasného umenia si už vyslúžila kritiku politikov, umelcov i obetí holokaustu. V stredu večer vtrhla na výstavu mladá Berlínčanka a poškodila dve diela. Kričala pritom: "Flick, teraz ti odpúšťam."
Umelecké diela súkromného zberateľa Friedricha Christiana Flicka vyvolávajú spory už niekoľko mesiacov. Flick, ktorý dnes žije vo Švajčiarsku, je totiž vnukom Friedricha Flicka, jedného z najdôležitejších Hitlerových dodávateľov zbraní. V Norimbergu ho odsúdili za vojnové zločiny.
Jeho 58-ročnému vnukovi teraz vyčítajú, že svoju súkromnú zbierku financuje z dedičstva svojho deda. Berlín nie je prvý, komu to prekážalo. Flickovu kolekciu už odmietol Londýn aj Zürich.
V Nemecku je to však veľmi citlivá diskusia. Flickov dedo využíval v čase druhej svetovej vojny desaťtisíce nútene nasadených a jeho vnuk neprispel do fondu na ich odškodnenie ani centom. Berlínsku výstavu navyše v utorok otvoril sám kancelár Gerhard Schröder, čo mnohí s nevôľou komentovali ako rehabilitáciu Flickovej rodiny. Najostrejšie to kritizovala židovská obec.
Schröder pri otváraní výstavy svoj postoj obhajoval. Veľká pozornosť, ktorú výstava vzbudila, je podľa neho garanciou, že sa na hrôzy minulosti nezabudne. Bude sa intenzívne diskutovať o histórii Flickovej dynastie, o úzkom prepojení nacistického režimu a ekonomickej sféry a o osude nútene nasadených, povedal kancelár podľa nemeckých médií.
Schröder vyhlásil, že Flick už nemá s vojnou nič spoločné. Do fondu síce neprispel, ale založil vlastnú Nadáciu proti rasizmu, netolerancii a nepriateľstvu voči cudzincom. Do nej vložil desať miliónov eur. Sám Flick minulosť svojho deda neospravedlňuje a hovorí o ňom ako o vojnovom zločincovi. História mojej rodiny sa už nedá vymeniť ani prepísať, dodáva. "Umelcov však nemôžeme robiť zodpovednými za históriu," povedal Flick, ktorý zhromaždil asi 2500 diel od 150 umelcov. Jeho zbierka diel od amerického výtvarníka Brucea Naumana sa považuje za najväčšiu súkromnú zbierku.
Väčšina Nemcov výstavu víta. Hneď prvý deň ju v Múzeu súčasného umenia navštívili štyri tisícky ľudí. Podľa prieskumov inštitútu Forsa je 58 percent Nemcov za jej otvorenie, 27 proti.
Diskusia zrejme tak rýchlo neutíchne. Flick požičal svoju zbierku Berlínu na sedem rokov a kancelár Schröder ho už na otvorení prehováral, aby ju v Nemecku nechal natrvalo.