Josef Váchal si svoj Krvavý román napísal aj nakreslil

Úradníci z ministerstva kultúry sa k Josefovi Váchalovi pokúšali dostať už niekoľkokrát. Neúspešne. Písal sa rok 1969 a chceli mu odovzdať dekrét o titule zaslúžilý umelec, o ktorý geniálny maliar, grafik, básnik a spisovateľ nestál.

FOTO - ČTK

Ľudia a udalosti Úradníci z ministerstva kultúry sa k Josefovi Váchalovi pokúšali dostať už niekoľkokrát. Neúspešne. Písal sa rok 1969 a chceli mu odovzdať dekrét o titule zaslúžilý umelec, o ktorý geniálny maliar, grafik, básnik a spisovateľ nestál. V čase, keď tituly zaslúžilých i národných umelcov dostávali aj idioti a ľudia úplne neumeleckí, sa od neho ani nič iné nedalo čakať. O niekoľko dní potom, ako titul nakoniec od úradníkov vo svojej komôrke prevzal, Váchal zomrel. Teda tak to aspoň hovorí legenda. A tých o Váchalovi koluje množstvo. Josef Váchal sa narodil 23. septembra 1884, pred 120 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Josef Váchal bol všetko iné, len nie oficiálny výtvarný umelec režimu. Bol osobnosťou, ktorá akoby priťahovala a viazala na seba neobyčajné paradoxy. A tak sa stal mystikom, ale zároveň i mystifikátorom a maliarom, v ktorého diele sa miešal niekedy secesionizmus s kubizmom a inokedy expresionizmus so socialistickým realizmom v parodovanej forme.

Váchal bol umelcom, ktorý vedel nielen všetko napodobniť, ale aj všetko parodovať. Niečo ponížiť a niečo dôležitejšie povýšiť a vytiahnuť z nespravodlivého zanedbávania.

Narodil sa Anne Váchalovej ako nemanželský syn Josefa Aleša, bratranca slávneho maliara Mikoláša Aleša. Tým bolo niečo osudové dané, s čím musel po celý život buď zápasiť, alebo inak sa s tým vyrovnávať.

Ako zakladajúceho člena skupiny SURSUM ho v roku 1910 lákala katolícka mystika, ale aj theosofia a neskôr i budhizmus. Vtedy sa tiež začínala jeho sláva umelca, ktorý tvoril v jednote - bol maliar, grafik, básnik, ale aj odlievač, rezač písma a kníhviazač. Knihy vydával v nákladoch takých malých, že sa dnes stali veľkou vzácnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje maliarske a grafické dielo a tiež tvorbu knižných monumentov v podstate ukončil v roku 1934, keď bol nespravodlivo zabudnutý pri príležitosti svojej jubilejnej výstavy. Bol nielen znechutený pomermi v československej kultúre a predovšetkým protekcionárstvom, ale aj poškodený rokmi svetovej hospodárskej krízy, a tak sa stiahol do vidieckeho ústrania.

Hoci sa narodil na Chodsku v dedinke Milavče pri Domažliciach, takmer celý svoj umelecký život prežil v Prahe a zvyšok života - tridsať dlhých rokov - vo východočeských Studňanoch pri Jičíne, kde žil na majetku svojej životnej družky maliarky Anny Mackovej. Tam tiež písal svoje listy-romány, v ktorých jednak spomínal na búrlivé roky svojho života, jednak sa domýšľal s pomocou fantázie, ktorú mal enormne rozvinutú.

SkryťVypnúť reklamu

Keď napríklad na začiatku päťdesiatych rokov museli básnici rýmovať v duchu hesiel socialistického realizmu a agitovali za budovanie a spoločné brigády v poľnohospodárstve, Váchal zložil báseň, v ktorej vyzval na brigádu - zber mrkvy - studeňanských mŕtvych: "Studeňanskí mŕtvi - pomôžte nám s mrkvou!" A studeňanskí mŕtvi v jeho slovách odpovedali: "Pobozkajte nám zadok s mrkvou, my sme radi, že sme mŕtvi."

Váchalov humor bol povestný, rovnako tak ako jeho grafika, ktorú povýšil na úroveň obrazov. Z Váchalovho literárneho diela je záslúžene najobľúbenejší Krvavý román, umelcova paródia na pokleslý žáner románu "pre široké ľudové vrstvy". Nič iné sa naostatok nedalo čakať od milovníka barokového "temna", ale aj od človeka, ktorý mal psy radšej než ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Dodnes je nevydaný rukopis jeho knihy Cesta Slovenskom. Jednoducho: génius je človek, ktorému stále niečo dlhujeme.

V utorok - potopenie trajektu Estonia

Autor: JIŘÍ OLIČ pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu