Porter Goss. FOTO - ČTK/AP
Proti sa postavilo 17 demokratických senátorov, ktorí Gossovi vyčítali jeho prílišnú straníckosť vrátane verejného vyhlásenia proti demokratickému kandidátovi na prezidenta Johnovi Kerrymu.
Šesťdesiapäťročný Goss nahradí riaditeľa Georgea Teneta, ktorý rezignoval tento rok v júli. Správa výboru na vyšetrovanie okolností teroristických útokov z 11. septembra 2001 krátko potom uviedla, že v amerických spravodajských službách došlo pred útokmi k "hlbokým inštitucionálnym zlyhaniam".
Bush vo vyhlásení uvítal, že Senát rozhodol o vymenovaní silnou väčšinou oboch politických strán. Na adresu nového riaditeľa povedal, že je "tým pravým mužom na prevzatie základného poslania pri vedení CIA v tomto pre náš národ kritickom období."
Oponujúci senátori, ako napríklad najvyššie postavený demokrat v spravodajskom výbore John Rockefeller, namietajú, že rozviedka potrebuje šéfa, ktorý bude poskytovať Bielemu domu spravodajské hlásenia bez politického zafarbenia.
Republikáni Gossa obhajujú, že ako bývalý dôstojník CIA a dlhoročný predseda spravodajského výboru Snemovne reprezentantov je rozhodnutý spravodajskú službu reformovať a ponúknuť jej nové perspektívy. Je na ňom, aby obnovil dôveryhodnosť CIA poškodenú v súvislosti s teroristickými útokmi z roku 2001 a spravodajskými analýzami pred vojnou v Iraku.
Bushova administratíva podľa vyjadrenia niektorých republikánov zrejme počíta s Gossom do funkcie národného riaditeľa pre spravodajské služby. Tento úrad zamýšľa zriadiť Bush na odporučenie komisie vyšetrujúcej teroristické útoky z 11. septembra 2001. Superšéf špiónov by bol v postavení prezidentovho poradcu a zastrešoval by všetkých 15 amerických spravodajských agentúr.
Nový riaditeľ CIA sa svojej funkcie ujme po zložení sľubu v Bielom dome. Zatiaľ nie je známe, kedy sa tak stane.
(čtk)